Hlavní obsah

Twitter zablokoval čínskou operaci zaměřenou na covid či Hongkong

12. 6. 2020, 13:03 – San Francisco

Sociální síť Twitter v nové zprávě o boji proti dezinformačním operacím oznámila zablokování rozsáhlé sítě účtů napojených na Peking. Její jádro tvořilo skoro 25 000 vysoce aktivních účtů, pro-čínský obsah týkající se pandemie či Hongkongu pak byl propagován prostřednictvím dalších 150 000 profilů. Technologická společnost zároveň informovala o odstranění menších propagandistických sítí vytvořených v Turecku a Rusku.

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Logo sociální sítě Twitter. Ilustrační foto

Článek

Účty byly deaktivovány za "různé přestupky" vůči pravidlům o "manipulaci platformy", uvádí bezpečnostní tým Twitteru. Sociální sítě v takovýchto případech přistupují k postihům za využívání falešných či ukradených profilů a dalších metod umělého zviditelnění jistého druhu obsahu. Za podobných okolností Twitter loni v srpnu odstavil na 200 000 čínských účtů.

Nová dezinformační síť podle platformy generovala hlavně sdělení v čínském jazyce, a to s cílem "šířit geopolitické narativy vyhovující Čínské komunistické straně". "Jádrem" operace bylo 23 750 profilů, ty zbylé byly vytvořeny ve snaze zvýšit dosah manipulativních příspěvků. Twitter nicméně uvádí, že operace nebyla příliš úspěšná, mimo jiné proto, že se ji "převážně" podařilo rychle odhalit.

Twitter označuje zavádějící a sporná tvrzení o covidu-19

Koronavirus

Sociální síť při analýze těchto aktivit spolupracovala se členy specializované výzkumné skupiny při Stanfordově univerzitě, kteří ve své analýze uvádí, že statisíce tweetů čínské operace lze rozdělit do čtyř tematických okruhů: protesty v Hongkongu, covid-19, čínský miliardář žijící v exilu Kuo Wen-kuej a Tchaj-wan. Příspěvky o nemoci z koronaviru prý začala síť ve velkém šířit na konci ledna, přičemž toto úsilí bylo nejintenzivnější na konci března.

"Narativy kolem covidu-19 primárně vyzdvihují čínskou odpověď na virus a místy se čínská opatření srovnávala s těmi přijatými vládou Spojených států nebo Tchaj-wanem, případně byla přítomnost viru využívána k útokům na hongkongské aktivisty. Obsah v anglickém jazyce zahrnoval ostré zdůrazňování tvrzení, že karanténní opatření byla lepší v Číně, nikoli na Tchaj-wanu," shrnují experti ze Stanford Internet Observatory.

Twitter zároveň informoval o zablokování turecké dezinformační sítě čítající bezmála 7500 účtů a výrazně menší sítě spojené s ruským propagandistickým webem Current Policy.

Obě tyto operace podle zjištění Twitteru cílily na domácí publikum a využívaly falešné účty a další zakázané postupy. Větší ze dvou iniciativ údajně propagovala sdělení, která byla ve shodě se zájmy turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a podporovala prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Technické poznatky nasvědčují tomu, že síť byla spojena s mládežnickým křídlem strany," uvádí bezpečnostní oddělení Twitteru.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků