Hlavní obsah

Těžil bitcoiny na vystavených počítačích. Policie jej chce obžalovat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Kriminalisté navrhli obžalovat muže, který těžil virtuální měnu bitcoin s pomocí počítačů vystavených v prodejnách elektroniky. Za neoprávněný přístup k počítačovému systému mu hrozí půlroční až čtyřleté vězení. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

„Podle našich závěrů si obviněný muž v roce 2021 ve veřejně přístupném prostoru prodejen elektroniky vybral počítače s vyšším výpočetním výkonem procesorů a zejména grafických karet,“ uvedl mluvčí.

Muž pak podle Ibeheje v těchto showroomech neoprávněně –⁠ a v některých případech i opakovaně –⁠ nainstaloval do vyhlédnutých přístrojů speciální software určený k těžbě bitcoinů. Program poté sledoval a kontroloval vzdáleně přes webové stránky.

Desítky podvodů na internetu, škoda v milionech. Policie obvinila dvojici mužů

Krimi

Firmě, která vlastní napadené počítače, způsobil muž podle vyšetřovatelů škodu zhruba 70 000 korun.

Muž je stíhán na svobodě. O podání obžaloby rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7.

Máte peníze na bitcoinovém účtu, tvrdila žena. Muž přišel o 1,3 milionu

Krimi

Jak se těží virtuální mince

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Pomocí speciálního softwaru může virtuální mince těžit kdokoliv. Je však k tomu zapotřebí extrémně výkonný počítač, kvůli čemuž se v domácích podmínkách běžným uživatelům – i s ohledem na energetické nároky – těžba již příliš nevyplatí.

Jenže možností těžby jsou si vědomi také počítačoví piráti. Ti stále častěji instalují podobný software do cizích počítačů místo klasických virů. Podobně zotročené stroje pak kyberzločincům vydělávají peníze, aniž by o tom majitelé počítačů měli ponětí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám