Hlavní obsah

Život Internet Exploreru se chýlí ke konci

30. 5. 2022, 12:45

Už příští měsíc bude zatlučen další pomyslný hřebík do rakve Internet Exploreru. Svého času nejslavnější webový browser na světě zmizí ze všech moderních verzí Windows určených pro běžné spotřebitele.

Foto: Novinky

Internet Explorer.

Článek

Konec Internet Exploreru se píše již několik let. Už předloni v listopadu byla například ukončena podpora pro Internet Explorer 11 aplikací Microsoft Teams, kvůli čemuž nejdou některé odkazy v tomto komunikačním programu v Exploreru otevírat. Pokud je internetová stránka nekompatibilní, automaticky se otevře v prohlížeči Edge.

Další pomyslný hřebík do rakve Internet Exploreru zatloukla společnost Microsoft i loni v létě, kdy byla stejným způsobem ukončena podpora tohoto webového prohlížeče v rámci kancelářského balíku Microsoft 365.

Od 15. června čeká tento proces i samotný operační systém Windows pro běžné uživatele. Pokud budou mít lidé nainstalovanou nejnovější verzi Windows a pokusí se otevřít Internet Explorer, automaticky se jim místo toho spustí Edge. Microsoft tuto změnu udělá v rámci aktualizace systému.

Byl to nejoblíbenější webový prohlížeč, nyní se chystá jeho konec

Software

Budoucnost patří jen prohlížeči Edge

Internet Explorer byl několik let nejrozšířenějším browserem na světě, v roce 2016 jej však ve vedení vystřídal konkurenční Chrome. Od roku 2015 zavedl Microsoft jako výchozí prohlížeč Microsoft Edge, což byl v podstatě počátek konce Exploreru.

Už několik posledních let americký softwarový gigant nijak Internet Explorer nevylepšuje, vydává v podstatě jen bezpečnostní záplaty. Všechnu svou pozornost vývojáři upřeli k browseru Edge, který je novým výchozím prohlížečem ve Windows 10. Stáhnout si jej ale mohou i majitelé starších systémů.

Internet Explorer vs. Evropská unie

Vysoký podíl užívání měl Internet Explorer svého času především kvůli tomu, že byl pevnou součástí Windows. I kvůli tomu se Microsoft dostal do křížku s Evropskou komisí, která jej obvinila ze zneužívání dominantní pozice na trhu. Výsledkem bylo vytvoření tzv. ballot screenu (obrazovky s volbou).

Ballot screen byla jednoduchá nabídka, která se uživatele ptala, jaký internetový prohlížeč chce nainstalovat a používat. Do počítače se nainstaloval prostřednictvím aktualizačního nástroje Windows Update. Na začátku roku 2010 byl dostupný pro operační systémy Windows 7, Vista a XP.

Výběr internetového prohlížeče probíhal v prostředí jednoduchého okna, ve kterém bylo umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. Po zavedení ballot screenu začalo využívání Internet Exploreru citelně klesat.

Foto: Novinky

Ballot screen.

Reklama

Související témata:

Související články

FOTO: Nové vychytávky ve Windows 11

5. 10. 2021, 14:13

V úterý byl vydán dlouho očekávaný operační systém Windows 11, ten přináší ve srovnání s předchozími desítkami zcela nový design. Neplatí to přitom jen...

Výběr článků