Hlavní obsah

Čeští experti odhalili síť Chuck Norris, která kradla informace z počítačů

15. 2. 2010, 16:55
Novinky, toh

Tým bezpečnostních expertů z několika českých univerzit a ministerstva obrany odhalil nebezpečnou celosvětovou síť zvanou Chuck Norris. Ta napadala počítače, z kterých pak bylo možné krást data o jednotlivých uživatelích.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Síť se zaměřovala na domácnosti a malé firmy. Napadena byla vždy zařízení umožňující připojení k internetu.

„Útočníci využili skutečnosti, že na rozdíl od osobních počítačů nemají tato jednoúčelová zařízení žádnou antivirovou ochranu a běžný uživatel nemá šanci jejich napadení a zneužití zjistit. Prolomili výrobcem přednastavená hesla a jsou připraveni provádět libovolnou manipulaci s daty uživatelů, která přes tato zařízení protečou,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Takto „zotročená“ síť počítačů, takzvaný botnet, získávala od uživatelů citlivá data - například přístupové údaje k bankovním účtům, e-mailovým schránkám či hesla k různým službám.

„Každé elektronické zařízení připojené k vnější počítačové síti je třeba považovat za možnou vstupní bránu do bytu či kanceláře. Odborníci doporučují neprodleně nastavit nové a silné přihlašovací údaje pro modemy a bezdrátové přístupové body k domácímu internetu a zakázat vzdálenou správu těchto zařízení z vnější sítě,“ uzavřela Kubovičová.

Na odhalení sítě zvané Chuck Norris se podíleli experti z Masarykovy univerzity a Univerzity obrany v Brně spolu s lidmi z ministerstva obrany.

Kromě Chucka Norrise straší uživatele Conficker

Podobné sítě nejsou ničím novým. Asi nejznámějším botnetem se stal Conficker. Rovněž napadá počítače a poté je mění na servery. Ty pak například rozesílají nevyžádanou poštu bez toho, aby si takové činnosti byl majitel počítače vědom. Kromě nevyžádané pošty je virus schopen monitorovat, co uživatel dělá. Informace je následně schopen zneužít.

Reklama

Související témata:

Výběr článků