Hlavní obsah

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

24. 11. 2020, 9:02 – Moskva

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod uvádí, že firma neplní zákonný požadavek na odstraňování zakázaného obsahu z výsledků vyhledávání. Řízení může vyústit v soudní proces a v pokutu ve výši až pěti milionů rublů (zhruba 1,5 milionu Kč), napsala agentura Reuters.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Úřad tvrdí, že Google v průměru neodstranil až 30 procent nebezpečného obsahu. Ve výsledcích vyhledávání se v rozporu s ruskými zákony objevily zejména webové stránky s extremistickou, pornografickou a sebevražednou tematikou, píše agentura TASS.

Ruská pobočka společnosti Google se podle Reuters k informaci o zahájení správního řízení odmítla vyjádřit. Ruský soud již v srpnu vyměřil firmě Google pokutu 1,5 milionu rublů, protože dospěl k závěru, že neblokuje zakázaný obsah.

Minulý týden ruští zákonodárci představili návrh zákona umožňujícího vládě omezit přístup k internetovým sociálním sítím. Vláda by podle návrhu mohla k omezení přikročit, pokud dospěje k závěru, že tyto sítě diskriminují ruská média.

Odveta za TikTok a Huawei? Čína si posvítí na Google

Software

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků