Hlavní obsah

Polská vláda chystá zákon umožňující potrestat Facebook a Twitter

18. 1. 2021, 9:57 – Varšava

Polské ministerstvo spravedlnosti minulý týden oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí, jako jsou Facebook a Twitter, mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím víc než jen politickým gestem.

Foto: Stephen Lam, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty od 50 000 do 50 milionů zlotých (zhruba od 288 000 do 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

„Svoboda slova a svobodná debata jsou podstatou demokracie,” prohlásil Ziobro. Stát podle něj musí zajistit polským občanům na internetu a v globálních sociálních sítích základní práva a svobody zaručené polskou ústavou. K tomu je nezbytný právní rámec, který umožní vynutit si respektování polského práva i globálními hráči. V současnosti to podle ministra není možné a sama sociální média svévolně rozhodují, co budou cenzurovat, co odstraní a jaké účty zablokují.

Rada by posuzovala odvolání uživatelů ohledně rozhodnutí sociálních sítí. Na rozhodnutí by měla mít sedm dnů. Proti jejímu rozhodnutí má být možné odvolání ke správnímu soudu. Provozovatelé sociálních sítí mají mít povinnost ustavit v Polsku své zástupce zplnomocněné k jednání s radou a soudy.

Facebook kvůli daním opouští Irsko

Ekonomika

Podobná pravidla podle polského ministerstva již platí v Německu a Francii. Návrhem by se vláda měla zabývat v příštích dnech.

Polská opozice podle televize TVN 24 usoudila, že ministru Ziobrovi nejde o ochranu svobody slova, ale o ochranu lidí, kteří na internetu šíří pomluvy a nenávist.

Gazeta Wyborcza upozornila, že kvůli návrhu může vypuknout konflikt ve vládě, jejíž premiér Mateusz Morawiecki (ze strany Právo a spravedlnost) již dal najevo, že by si přál, aby se svobodou slova v sociálních médiích zabývala Evropská unie.

Je reálné předpisy vymáhat?

Experti podle opozičního deníku pochybují, že by bylo možné vymáhat polské předpisy od firem sídlících ve Spojených státech. Například společnost Facebook má v Polsku jen pobočku, která se stará výlučně o marketing. V Německu má Facebook mnohem větší zastoupení, které má částečně na starosti i moderování obsahu a správu údajů německých občanů.

Přijetí polského zákona za takové situace by představovalo jen politické gesto, a ne zavedení reálného mechanismu, tvrdí podle deníku i nejmenovaný zdroj blízký Morawieckého vládě. Ziobro a jeho strana Solidární Polsko prý ve skutečnosti chtějí chránit přístup ke svým voličům poté, co přišli o prostor v provládní televizi TVP, a Facebook a Twitter představují nástroje k oslovení přívrženců krajní pravice.

Morawiecki tento týden kritizoval „korektnost” amerických internetových gigantů, kteří zakázali končícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi vyjadřovat se na jejich sociálních sítích. Premiér slíbil, že bude bojovat za to, aby EU přijala právní normy chránící svobodu slova na těchto sítích.

Vyloučení prezidenta Trumpa ze sociálních médií vyvolalo i jinde v Evropě jisté obavy. Německá kancléřka Angela Merkelová to označila za „problematické”. Mnoho vlád požaduje větší regulaci amerických internetových gigantů, obviňovaných z příliš velké moci, dodala AFP.

Reklama

Související témata:

Související články

Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet

9. 1. 2021, 15:41

Společnost Twitter oznámila, že trvale zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem”. Trump po...

Výběr článků