Hlavní obsah

Zájem o špičkové iPhony neutichá. Vánoční dodávky jsou v ohrožení

24. 11. 2020, 16:45
Novinky, Miloslav Fišer

Velmi nejistá situace panuje okolo objednávek nejnovějších chytrých telefonů společnosti Apple, modely iPhone 12 Pro a 12 Pro Max jsou totiž beznadějně vyprodané a dodací lhůty se neustále protahují.

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 12 ProVideo: archív výrobce

 
Článek

Oba špičkové modely se slůvkem Pro v názvu se vyprodaly prakticky okamžitě po startu prodejů – neplatí to přitom pouze pro Českou republiku, ale také pro ostatní trhy. Prodejci sice pravidelně dostávají další a další várky nových telefonů s logem nakousnutého jablka, ale ty nestačí ani na to, aby pokryly zájem z předobjednávek.

Velký nápor ze strany dychtivých zákazníků je patrný i při pohledu na oficiální internetový obchod Applu. Americký počítačový gigant sice slibuje dodání do tuzemska ještě před Vánocemi, ale omezuje možnost vložení maximálně dvou telefonů do jedné objednávky.

IPhony 12 Pro jsou stále nedostatkovým zbožím

Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Muž před prodejnou Applu.

Někteří tuzemští zákazníci si ale stěžují, že termíny dodávek se neustále posouvají. „Objednával jsem před dvěma týdny, od té doby mi už dvakrát posunuli termín dodání s omluvou, že dodávka má neočekávané zpoždění,“ postěžoval si na Facebooku Karel P.

„Mám stejnou zkušenost, obávám se, zda vůbec telefon dorazí před Štědrým dnem,“ konstatoval Lukáš S. s tím, že objednával větší verzi iPhone 12 Pro Max. Zkušenosti s pozdním dodáním mají nicméně zákazníci v případě menšího i většího provedení.

O dvě levnější provedení – iPhone 12 a 12 mini – evidentně takový zájem není, neboť tyto varianty mají tuzemští obchodníci skladem prakticky ve všech barvách i kapacitách úložiště.

Ze všech čtyř novinek je verze 12 mini nejlevnější, případní zájemci za ni zaplatí 21 990 Kč. Provedení 12 Pro Max pak startuje na částce 33 990 Kč. Dva dříve představené jablečné smartphony se nabízejí od 24 990 Kč (iPhone 12), respektive od 29 990 Kč (iPhone 12 Pro).

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 12.Video: archív výrobce

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 12.

Co novinky umí?

Jednotlivé modely se od sebe liší především velikostí obrazovky. Nový iPhone 12 nabídne 6,1palcovou obrazovku, menší verze pak 5,4palcovou. Dvě velikostní provedení jsou k mání také u luxusnější edice Pro, konkrétně se iPhone 12 Pro pochlubí 6,1palcovým displejem a iPhone 12 Pro Max 6,7palcovým. Verze Pro budou luxusnější a budou mít teleobjektiv navíc na zadní straně.

Design všech novinek se dramaticky liší od všech předchůdců. Apple se v podstatě vrací do éry populárního iPhonu 5, kde prim hrály ostré hrany kovového rámu místo zaoblených bočnic. Řada skalních fanoušků jistě tuto designovou změnu uvítá, už jen kvůli tomu, že konstrukce je lehčí, tenčí a v podstatě i menší.

Nárůst výkonu je u další generace iPhonů považována prakticky již za samozřejmost. Zástupci amerického počítačového gigantu se nicméně pochlubili tím, že pracovní tempo je tak svižné, že na jablečných telefonech poběží například i League of Legends, což je populární videohra designovaná primárně pro klasické počítače. Tím dal Apple jasně najevo, jak dramaticky výkon narostl. Je to zásluha čipu Apple A14 Bionic, který mají všechny čtyři novinky.

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 12 Pro.

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 12 a 12 mini.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků