Hlavní obsah

Volání už nesmí zlevňovat. Francouzská revoluce nabírá zpátečku

13. 6. 2014, 14:56 – Paříž

Francouzská vláda chce snížit počet mobilních operátorů na národním trhu na tři ze současných čtyř. Konsolidace trhu by měla zastavit „destruktivní spirálu” poklesu cen a pomoci zachovat pracovní místa v sektoru, prohlásil v pátek ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Ceny za volání ve Francii loni klesly o 27 procent a o rok dříve o 11 procent.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg

Článek

Cenovou válku v zemi odstartoval příchod levné telekomunikační firmy Iliad na trh v lednu 2012. Ta pod značkou Free Mobile v zemi galského kohouta nabídla jako první levný neomezený tarif za 20 eur. V přepočtu za našich 500 korun lze tedy provádět neomezené volání, posílat SMS a MMS a k tomu ještě využít 3 GB dat.

Iliad tím spustil malou mobilní revoluci, levné neomezené tarify se postupně rozšířily i do dalších částí Evropy. [celá zpráva]

O konsolidaci trhu ve Francii se začalo otevřeně mluvit v posledních měsících poté, co Bouygues Telecom prohrál boj o převzetí konkurenčního mobilního operátora SFR. Toho získala kabelová firma Numericable.

Bouygues, který je trojkou na francouzském trhu, od té doby oznámil, že jedná o svém prodeji buď jedničce na trhu Orange, nebo firmě Iliad. Jednání se však zadrhla na ceně, a proto firma přišla s jiným návrhem, že zůstane samostatná, ale kvůli přežití bude muset propustit 17 procent zaměstnanců a snížit náklady, napsala agentura Reuters.

Vyzývám všechny hráče, aby našli jiné řešení než snižování počtu zaměstnanců
francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg

Kvůli obavám z propouštění vláda otevřeně podpořila myšlenku sloučení operátorů a Montebourg vyzval firmy, aby se vrátily k jednacímu stolu. "Vyzývám všechny hráče, aby našli jiné řešení než snižování počtu zaměstnanců," uvedl Montebourg na telekomunikační konferenci organizované listem Les Echos.

"Existují i jiná řešení a musíme na nich pracovat společně," dodal s tím, že vláda zastává názor, že by se trh měl vrátit ke třem operátorům. Pouze konsolidace podle něj pomůže ochránit pracovní místa a umožní firmám další investice do infrastruktury.

Levné neomezené volání v Česku

Levné neomezené tarify mohou využívat i tuzemští zákazníci. Jako první takový tarif nazývaný Free CZ zavedla loni v dubnu Telefónica. Za 749 Kč měsíčně při úvazku na dva roky lidé získali neomezené volání a SMS do všech sítí a připojení k internetu s jedním GB dat. Cena takového tarifu přitom předtím činila dvakrát tolik.

Během několika dnů Telefóniku následovala i konkurence, podobná nabídka u Vodafonu vyjde na 699 Kč a na 749 Kč u T-Mobilu. Podle odborníků bylo zavedení tarifů reakcí na vznik virtuálních operátorů i možný vstup čtvrtého provozovatele mobilní sítě.

Na neomezené mobilní tarify za první rok od jejich zavedení přešly přes tři milióny zákazníků z celkem zhruba 14 miliónů aktivních SIM karet. Cenově dostupné paušály navíc přivedly uživatele k masivnímu používání mobilního internetu.  [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků