Hlavní obsah

Staré mobily slaví návrat

1. 6. 2014, 8:00

Vejdou se do kapsy, mají baterie, které vydrží celý týden a jsou skoro nezničitelné. Staré nokie, ericssony a motoroly slaví návrat v rukou zákazníků, kteří už mají dost křehkých a s kdečím propojených chytrých telefonů, napsala agentura AFP.

BEZ KOMENTÁŘE: Do módy opět přicházejí staré tlačítkové mobily z 90. let minulého století

 
Článek

Zapomeňte na aplikace či videohovory. Mobilní telefony, jako jsou Nokia 3310 nebo Motorola StarTac 130, umožňují jen základní textové zprávy a telefonáty. A přesto poptávka po nich stoupá a některé z těchto "secondhandových" modelů dosahují ceny až 1000 eur (asi 27 000 korun) za kus.

"Některým lidem ta cena nevadí. Máme tu modely za více než 1000 eur. Vysoká cena odráží nesnadnost sehnat modely, kterých bylo v té době uvedeno na trh jen omezené množství," řekl Djassem Haddad, který v roce 2009 ve Francii založil internetový server pro starožitné mobily.

Foto: archív výrobce

Nokia 8210

Původně se zaměřil jen na okrajový segment trhu, ale od loňského roku se mu prodej nečekaně rozeběhl. Za poslední dva až tři roky prodal asi 10 000 mobilů, přičemž od roku 2013 "to vážně nabralo obrátky". "Stárnoucí populace hledá jednodušší telefony a další se jen poohlížejí po něčem levnějším," vysvětluje.

Mezi nejprodávanější na jeho serveru patří Nokia 8210 s malým monitorem a plastikovými tlačítky za 59,99 eura. Ironií je, že se tento trend ujímá v době, kdy telekomunikační průmysl posílá podobné mobilní telefony do recyklačních nádob a opěvuje chytré telefony jako cestu kupředu. Ale možná je to právě zdánlivě nezvratný trend chytrých telefonů, který dodává starým telefonům nečekanou popularitu.

Foto: archív výrobce

Motorola StarTec 130

Podle Damiena Douaniho, odborníka na nové technologie z agentury FaDa, je teď jednoduše moderní používat retro telefon. "Láká nás mít něco, co jsme znali v jiné době. Je to trochu jako koupit si botasky, které jsme si nemohli dovolit, když jsme byli v pubertě," říká Douani.

A jde také o logickou opozici reagující na přílišnou propojenost současné společnosti, kdy se trendem stává "odpojenost", dodal. "Do toho spadá snaha vrátit se k tomu, co je podstatné. Tedy v případě telefonů k modelům, ze kterých se dá zavolat a poslat sms - nic víc," uvedl.

Před deseti lety byly značky mnohem kreativnější.
technologický expert Damien Douani

"A je to také o odlišnosti. Dneska má každý chytrý telefon, který vypadá jako všechny ostatní. Před deseti lety byly značky mnohem kreativnější," vysvětlil Douani.

Ve francouzském online obchodě Lëkki, který nabízí "celou škálu starožitných telefonů", nakupuje převážně movitější klientela. "Příliš mnoho online sociálních sítí a přehršel e-mailů a aplikací z nás v každodenním životě udělaly otroky technologií. Ale Lëkki nabízí řešení, návrat k základním funkcím," uvádí se na internetových stránkách obchodu.

Foto: archív výrobce

Nokia 3310

Model Motorola StarTac 130 uvedený na trh v roce 1998 tu byl před časem k mání za 180 eur, zatímco Ericsson A2628 se zlatými tlačítky se prodává za 80 eur.

"Máme tu dva druhy zákazníků: Ty ve věku od 25 do 35 let, které přitahuje retro a nekonvenční styl trochu jiného telefonu, a pak ty, kdo nostalgicky vzpomínají na telefony z dob, kdy byli mladší," řekl Maxime Chanson, který server Lëkki založil v roce 2010. "Někteří je používají jako doplněk k chytrým telefonům, ale jiní mají jen starožitný přístroj, protože už jsou unaveni technologickými závody mezi výrobci telefonů," dodal.

Foto: archív výrobce

Ericsson A2628

Reklama

Související témata:

Výběr článků