Hlavní obsah

Spojené státy nás nerozdrtí, tvrdí zakladatel společnosti Huawei

19. 2. 2019, 4:57

Spojené státy naši firmu nezničí, prohlásil v rozhovoru pro BBC Žen Čeng-fej, zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei. K zatčení své dcery Meng Wan-čou, finanční ředitelky společnosti, řekl, že tuto kauzu považuje za politicky motivovanou.

Foto: Profimedia.cz

Zakladatel Huawei Žen Čeng-fej (vpravo) na snímku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Článek

„Není způsob, jak by nás USA mohly rozdrtit,“ prohlásil. „Svět nás nemůže opustit, protože jsme pokročilejší,“ míní. „Pokud světla zhasnou na západě, východ bude stále zářit. Pokud na severu zavládne tma, bude tu ještě jih. Amerika není svět, Amerika je jen část světa,“ prohlásil. Připustil ovšem, že případná ztráta zákazníků by mohla mít značný dopad.

Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval spojence před používáním technologií od Huawei. Austrálie, Nový Zéland a USA již zakázaly či vyřadily firmu z dodávek zařízení pro budoucí sítě 5G, Kanada zatím zkoumá, zda výrobky této společnosti představují vážnou bezpečnostní hrozbu.

Bezpečnostní úřady Velké Británie usoudily, že riziko spjaté s použitím technologií Huawei je zvládnutelné a mnozí britští operátoři, včetně Vodafone, spolupracují s Huawei při rozvoji svých sítí 5G. Tento postoj se nicméně přezkoumává a čeká se na rozhodnutí britské vlády, která má v březnu či dubnu rozhodnout, zda mohou používat technologie Huawei.

Ve Velké Británii nic neruší 

Žen Čeng-fej  k možnosti k zákazu řekl, že Huawei kvůli tomu nezruší své investice a že bude v Británii nadále investovat. „Stále důvěřujeme Spojenému království a doufáme, že se nám Spojené království bude důvěřovat ještě víc,“ řekl. „Ve Spojeném království budeme více investovat, protože pokud nám Spojené státy nedůvěřují, přesuneme investice z USA do Británie v ještě větší míře.“

Ale Žen ujišťoval BBC, že špehování představuje riziko, které nechce podstoupit, a že žádná „zadní vrátka“ neinstaluje. „Naše společnost se nikdy nedopustí špionáže. Pokud by se tak stalo, podnik bych zavřel,“ řekl.

Podezření ze špionáže 

Huawei, která je největší čínskou soukromou společností, se ocitla v centru podezření kvůli vazbám na čínskou vládu. USA a další státy vyjadřují obavy, že její technologie mohou být zneužity čínskými zpravodajskými službami ke špehování.

Kanada zadržela dceru zakladatele společnosti Huawei 1. prosince na žádost Spojených států, kde je finanční ředitelka společnosti Meng Wan-čou obviněna z praní peněz, podvodu, krádeže obchodních tajemství a porušování sankcí proti Íránu. Huawei popírá, že by se dopustila čehokoliv špatného.

Reklama

Související témata:

Výběr článků