Hlavní obsah

Levněji než ostatní výrobci. Huawei slibuje chytrý telefon s 5G za 13 600 Kč

22. 4. 2019, 12:05 – Šen-čen

Čínská společnost Huawei, která je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, se chystá prodávat přístroj podporující sítě 5G za pouhých 600 dolarů (13 621 Kč). To je zhruba polovina sumy, jakou budou podle analytiků stát tyto smartphony příští generace.

Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Logo Huawei na budově čínského sídla firmy

Článek

Jak uvedl šéf marketingu pro bezdrátové sítě Peter Zhou v rozhovoru s listem Financial Times (FT), telefony 5G za 600 dolarů přijdou na trh letos a je velmi pravděpodobné, že příští rok firma představí přístroje 5G za 300 dolarů.

Chytrý telefon s technologií 5G představila již společnost Samsung. Jde o vlajkovou loď Galaxy S10 5G, která stojí 1300 dolarů (30 000 Kč bez daně). Na tuzemském trhu se mimochodem nabízejí pouze modely od Samsungu, které nejsou 5G modulem vybaveny.

Samsung Galaxy S10 5GVideo: Novinky

Čínská firma tím hodila rukavici konkurenci, neboť právě vysoká cena chytrých telefonů je brzdou rozšíření mobilních sítí páté generace (5G). Výhodou Huawei podle analytika Bena Stantona ze společnosti Canalys je, že má pod kontrolou dodavatelský řetězec. Vyrábí vlastní sady čipů a modemů, takže neplatí licenční poplatky.

Domácí konkurent Xiaomi chce na evropském trhu nabídnout telefon 5G rovněž za 600 dolarů. Ale aby se na tuto cenu dostal, musí udělat ústupky například v kvalitě kamer a displejů, píše FT.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků