Hlavní obsah

Apple vyvezl z Indie iPhony za desítky miliard korun

6. 10. 2022, 9:16 – Dillí

Americká technologická společnost Apple vyvezla z Indie od dubna přístroje iPhone za více než miliardu dolarů (24,8 miliardy Kč). Apple sází na výrobu v této jihoasijské zemi čím dál více. Mimo jiné kvůli napětí mezi Washingtonem a Pekingem, uvedla agentura Bloomberg.

Představení chytrých telefonů Apple iPhone 14 a 14 PlusVideo: archív výrobce

 
Článek

Hodnota vyvezených iPhonů vyrobených v Indii, zejména do Evropy a na Blízký východ, by měla za rok do března 2023 dosáhnout 2,5 miliardy dolarů. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s předchozím rokem, uvádějí zdroje Bloombergu.

Americký elektronický gigant vyrábí iPhony v Indii od roku 2017. Na konci září začala v této zemi také výroba nejnovějších iPhonů 14, pouhé tři týdny po jeho představení.

Nové iPhony 14 se už vyrábí v Indii

Mobil

Apple odhalil minulý měsíc čtyři nové iPhony s číslovkou 14 v názvu. V obchodech je již možné zakoupit tři z nich – iPhone 14 Pro Max dorazí až zkraje října. Zájem byl o novinky nicméně tak obrovský, že některé modely jsou beznadějně vyprodané. Platí to především pro iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Čekací lhůty na další dodávky se pohybují v řádu několika týdnů.

Ceny iPhonu 14 Pro startují na 33 490 Kč, za větší iPhone 14 Pro Max lidé zaplatí 36 990 Kč v případě základní kapacity paměti. Nejlevněji aktuálně vychází iPhone 14, u kterého ceny startují na 26 490 Kč. V případě iPhonu 14 Plus, který je možné zakoupit zatím jen v rámci předobjednávky, si Apple řekne už 29 990 Kč.

Co umí chytré telefony iPhone 14 Pro a 14 Pro MaxVideo: Apple

Jako Mexiko a Vietnam

Zpráva přichází v době, kdy se Apple snaží přesunout některé oblasti výroby iPhonů z Číny na jiné trhy včetně Indie. Ta představuje druhý největší trh s chytrými telefony na světě, plánuje se v ní také montáž tabletů iPad.

Indie a země jako Mexiko a Vietnam se stávají stále důležitějšími smluvními výrobci pro americké značky. Firmy ze Spojených států se snaží přenášet výrobu mimo Čínu, kde přetrvávají tvrdá karanténní opatření kvůli covidu-19.

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 14 a 14 Plus

Může se vám hodit na Zboží.cz: iPhone 14 Pro Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14, iPhone 14 Plus

Reklama

Výběr článků