Hlavní obsah

Ministerstvo obrany čelí žalobě kvůli zablokování dezinformačních webů

8. 6. 2022, 8:12 – Praha

Ministerstvo obrany čelí správní žalobě kvůli zásahu proti dezinformačním webům. Na soud se obrátily nezisková organizace Otevřená společnost a Institute H21, podle nichž byl postup státu nezákonný. Usilují také o vydání předběžného opatření, které by ministerstvu podobné zásahy zakázalo. Uvedl to Vojtěch Šrámek z Institute H21.

Foto: Archiv, Právo

Článek

Ministerstvo obrany sdělilo, že žalobu zatím neobdrželo, a proto se k ní zatím nemůže vyjádřit.

Vláda 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, vyzvala k přijetí opatření „vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině“.

Sdružení CZ.NIC poté zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Sedm z nich na konci května odblokovalo – kromě Aeronetu, který podle sdružení nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli.

Fiala: Vypnutí dezinformačních webů je jen přechodné opatření

Iniciátoři žaloby připomněli, že k zablokování proruských dezinformačních webů přistoupili i mobilní operátoři. Žalobci rozporují to, že blokace byla nezávislým rozhodnutím soukromých subjektů.

„Tvrdíme, že k zablokování došlo na základě závazného faktického pokynu ze strany Národního centra kybernetických operací při Vojenském zpravodajství ministerstva obrany,“ napsali ve společném prohlášení.

Upozornili na to, že národní centrum poslalo 25. února sdružení CZ.NIC oficiální dopis, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů.

Formulace v dopise nelze podle žalobců interpretovat jinak než jako závazný faktický pokyn ze strany státní moci.

Podle Otevřené společnosti a Institute H21 porušil tento zásah principy právního státu, svobody projevu, práva přijímat informace, svobody myšlení a vědeckého bádání.

„Takové jednání veřejné moci je extrémně rizikové a potenciálně zneužitelné do budoucna,“ uvedli.

Zároveň zdůraznili, že necítí žádné sympatie k obsahu zablokovaných webů.

„Principy demokratického právního státu však nelze vyměnit za zdání vyššího dobra. Naopak právě to by byla prohra, proto je v těchto chvílích potřeba trvat na jejich vynucení,“ uzavřel Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Dezinformační weby v Česku opět fungují. Až na Aeronet

Reklama

Související články

Extremistickou scénu mění dezinformace

30. 5. 2022, 4:10

Česká extremistická scéna se proměňuje, vliv na to má válka na Ukrajině. Dřívější odpůrci protipandemických opatření teď hlásají proruské postoje. Zdražování...

Výběr článků