Hlavní obsah

Letem světem internetem (21. díl) - Totalita na webu

26. 12. 2003, 17:20
Novinky, Ladislav Bittner (bittnerovi@centrum.cz)

Náš seriál vás týden co týden seznamuje se zajímavými weby, které sice stojí stranou hlavního internetového dění, ale přesto vám mohou ušetřit peníze či rozšířit obzory. Dnes se o vaší přízeň bude ucházet web o českých dálnicích, protitotalitní web a informační server pro milovníky koní.

Foto: archiv autora

Helena Vondráčková a Strýci, kapelník Luděk Švábenský stojí nad Helenou Vondráčkovou.

Článek

České dálnice

Tyto dálniční stránky vznikly koncem srpna 2002 z nadšení jejich tvůrce Jana Hoření. Ovšem již za pouhý jeden rok se z tohoto projektu staly nejnavštěvovanější české dálniční stránky. Obsahem jsou aktuální informace o naší dálniční síti a připravovaných stavbách, najdete zde dálniční mapy a fotografie, dále veškeré informace o každé dálnici a rychlostní silnici v provozu či v přípravě, různé zajímavé přílohy, dočtete se o historii naší dálniční sítě, dozvíte se vše potřebné o dálničních kupónech, dopravních intenzitách, dálničním značení, kategorii našich dálnic a můžete navštívit desítky dalších odkazů s touto tématikou.

Důležitým mezníkem v krátké historii webu byl říjen 2003, kdy stránky změnily design a především bylo potvrzeno partnerství s Ředitelstvím silnic a dálnic, což je jediný skutečně oficiální zdroj informací z oblasti, kterým se stránky věnují. V této době také přibyly uživatelsky zajímavé sekce mapy či fotogalerie, což se projevilo na výrazném vzestupu návštěvnosti a přenesených dat.

.: HODNOCENÍ: grafika (6/10), obsah (8/10)

Jaká by měla být nejvyšší povolená rychlost na českých dálnicích? Hlasujte v anketě pod článkem.

Totalita

Přesně deset let po revolučních listopadových událostech roku 1989 se na internetu objevil web Totalita. Jeho autoři se snaží popsat historii období let 1945 - 1989 tak, aby se návštěvník dozvěděl, jakým způsobem se komunisté dostali k moci a jak vypadal život normálního člověka pod jejich vládou. 

"Nechceme, aby mladí lidé podlehli současné komunistické propagandě a díky tomu iluzi o způsobu života před rokem 1989. Postupně se věnujeme i souvisejícím událostem evropským, která s tématem souvisejí," říká o důvodech existence webu Totalita jeden z jeho autorů Tomáš Vlček.

O tom, že web studenti a vůbec mladá generace využívá, vypovídá fakt, že se v období před maturitami pravidelně zvedá návštěvnost. Kladnými ohlasy ale nešetří ani lidé z okruhu politických vězňů nebo lidé, kteří se o tuto problematiku zajímají profesionálně.

Nově v současné době vzniká kapitola o padesátých letech, která je ovšem tématicky tak rozlehlá, že se bude jednat o dlouhodobý proces. V únoru příštího roku bude zveřejněna v nové podobě kapitola o komunistickém převratu, na období před maturitami se autoři chystají zveřejnit informace o jednom z nejmladších spolupracovníků StB, který donášel na své spolužáky na střední škole.

.: HODNOCENÍ: grafika (5/10), obsah (10/10)

Equichannel

Málokdo by tipoval, že lidé od koní budou patřit mezi první internetové osídlence. Již v roce 1997 se ale zrodil web Equichannel, ze kterého se postupem času stal největší český internetový server věnovaný koním a jejich kráse, chovu, jezdectví, hipoterapii a všem příbuzným oborům. 

"Equichannel není jen něčí web o koních. Je to především hodně a hodně práce mimo kyberprostor, koníček provozovaný k běžnému zaměstnání. Jsou to probdělé noci, utracené rodinné úspory a sem tam životní krize všech členů sdružení. Především je ale takový web pozitivní droga a práce na něm přináší skutečné výsledky, uspokojení a dnes již konečně i prestiž," hovoří o svém virtuálním dítku Helena Görnerová. 

.: HODNOCENÍ: grafika (2/10), obsah (9/10)

Máte tip na zajímavý web? Napište mi o něm.

Anketa

Jaká by měla být nejvyšší povolená rychlost na českých dálnicích?
110 km/h
23,3 %
130 km/h (současný stav)
28,5 %
bez omezení
30,9 %
je mi to jedno
17,3 %
Celkem hlasovalo 417 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků