Hlavní obsah

Konzervativní témata na Facebooku? Raději moc ne. Kurátoři měli manipulovat s trendy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Největší sociální síť Facebook manipulovala s výběrem zpráv, které se zobrazovaly uživatelům v sekci trendů. Ta přitom měla obsahovat neustále aktualizované seznamy uživatelsky nejoblíbenějších zpravodajských témat. Lidé, jimž se ve firmě říká kurátoři zpráv, vytlačovali z této nabídky konzervativní témata a uměle do ní vkládali témata jiná. Upozornil na to server Gizmodo.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Kurátoři "ošetřovali" sekci trendy od roku 2014, kdy si firma tyto externí pracovníky začala najímat. Šlo o skupinu mladých novinářů z prestižních univerzit na východním pobřeží USA.

Serveru Gizmodo se podařilo vyzpovídat jednoho z nich. Podle něj dostávali tito pracovníci od svých vedoucích instrukce, aby do trendů vkládali vybrané zprávy, které by se tam na základě automatického výběru podle oblíbenosti nedostaly, ale manažeři je považovali za důležité.

Sami kurátoři pak podle svého politického smýšlení odstraňovali některá, vesměs konzervativní témata. Měli také instrukce, aby do trendů nedávali zprávy o samotném Facebooku.

Se zprávami se prý už manipulovat nebude

Firma přitom prohlašuje, že kolonka trendy odráží výlučně oblíbenost témat mezi uživateli. Podle zdrojů Gizmodo firma od manipulace s výběrem zpráv v poslední době "po vylepšení svých algoritmů" upouští.

Kurátoři podle zdroje Gizmodo blokovali například zprávy o konferencích amerických konzervativců, o podezřelém postupu federálního daňového úřadu proti konzervativním skupinám před prezidentskými volbami roku 2012, o úspěšném boji guvernéra Wisconsinu Scotta Walkera proti odborům státních zaměstnanců nebo zprávy z populárního konzervativního agregátoru zpráv Drudge Report. Šlo přitom vždy o zprávy, které algoritmus do trendů zařazoval.

Jako tradiční média...

Zpravodajská sekce Facebooku se tedy chová úplně stejně jako běžná redakce tradičních médií, píše Gizmodo. To znamená, že její produkce odráží politické sklony redaktorů a institucionální požadavky příslušné korporace.

V přímém rozporu s tím, co Facebook o tomto servisu tvrdí, pomáhají kurátoři diktovat, co budou uživatelé sociální sítě v každé dané chvíli číst. Facebook má po celém světě asi 1,6 miliardy uživatelů.

Facebook po zprávě serveru Gizmodo agentuře Reuters sdělil, že pro udržování neutrality v sekci trendy má "přísné předpisy", které nedovolují potlačování určitých politických pohledů ani preferování jednoho názoru na úkor druhého. Na přímou otázku, zda pracovníci Facebooku blokovali konzervativní témata, ale firma přímo neodpověděla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám