Hlavní obsah

Nothing zamířil mezi elitu. Apple vyzývá prémiovým mobilem a sluchátky

Značka Nothing se doposud profilovala jako výrobce smartphonů se zajímavým poměrem cena/výkon. To se ale v letošním roce změnilo, na tuzemském trhu se zabydlely hned dvě její prémiové novinky. Vlajková loď mezi chytrými telefony Phone (3) a sluchátka Headphone (1). A výrobce se netají tím, že s oběma jde proti Applu.

Představení smartphonu Nothing PhoneVideo: archiv výrobce

Článek

Většina výrobců se chlubí nejdříve vlajkovou lodí a následně pak odlehčenou verzí. Nothing ale postupoval přesně obráceně, nejprve na přelomu února a března představil odlehčené modely Phone (3a) a Phone (3a) Pro, a to na největším mobilním veletrhu MWC 2025 ve španělské Barceloně.

Na hlavní model si museli zájemci dalších několik měsíců počkat, do obchodů totiž přišla až koncem léta. „Technologie se staly nudou, každý telefon vypadá stejně, působí stejně a dělá to samé. Proto jsme si dali na čas. Po dvou letech intenzivního vývoje je Phone (3) naší odpovědí: vlajková loď stvořená k tomu, aby se technologie opět stala osobní,“ prohlásil Carl Pei, generální ředitel společnosti Nothing.

Přístroj byl podle něj navržen tak, „aby podnítil kreativitu, odrážel identitu a dal lidem větší kontrolu nad tím, jak se propojují a tvoří“. „V Nothing nenásledujeme trendy, ale vytváříme produkty se záměrem a společně s naší komunitou,“ doplnil Pei.

Malý a velký displej

Lákadel nalezneme u novinky mnoho, patrně nejzajímavější je ale zadní strana telefonu, kde se nachází druhá obrazovka. Jde o kompaktní micro-LED displej zvaný Glyph Matrix, který je kulatý a „sedí“ v pravém horním rohu zadní strany, hned vedle fotoaparátů.

„Má zkrátit čas strávený u obrazovky a zjednodušit způsob, jakým uživatelé přijímají klíčové informace. Glyph Matrix vám poskytne informace ihned na první pohled, aniž byste se museli nechat strhnout nekonečným rolováním notifikací – od upozornění na konkrétní aplikace až po oznámení na základě kontaktů a ukazatele pokroku v aplikacích v reálném čase,“ vyzdvihli novinku zástupci společnosti.

Obrazovka zároveň přináší praktické rychlé nástroje, jako jsou například stopky či indikátor baterie. Se zapnutou funkcí Flip to Record stačí otočit telefon displejem dolů a může začít živý přepis i souhrn osobních konverzací nebo schůzek prostřednictvím funkce Essential Space, aniž byste potřebovali hlavní displej.

Foto: archiv výrobce

Nothing Phone (3)

Na malém displeji zároveň můžete hrát i některé minihry. Vše je přístupné pomocí speciálního tlačítka na zadní straně telefonu.

Když vám někdo volá, je možné jednotlivým kontaktům přiřadit pixelové avatary. Díky tomu máte přehled o příchozích hovorech i ve chvíli, kdy je telefon otočen displejem dolů. Na tvorbě avatarů se přitom podílela komunita uživatelů produktů Nothing.

Plnohodnotný AMOLED displej pak naleznete samozřejmě na přední straně. Jde o 6,67“ obrazovku s rozlišením 2160 × 1440 pixelů, která zakrývá prakticky celou přední část smartphonu, poměr obrazovky k tělu činí 92,89 %. Dotyková obrazovka vyniká vysokým jasem až 4500 nitů v HDR, čitelnost je tak bezproblémová i na ostrém slunci.

Adaptivní obnovovací frekvence se pohybuje mezi 30 až 120 Hz. Vzorkovací frekvence dotyku, tedy jak displej snímá dotek uživatele, o hodnotě 1000 Hz zajišťují plynulou interakci.

Fotoaparáty a výkon

Kromě displeje jsou dominantním prvkem zadní strany také fotoaparáty, jsou tři a mají shodné rozlišení 50 MPx. Vedle hlavního objektivu, který nabízí optickou stabilizaci a možnost natáčení 4K videí při 60 snímcích za sekundu, je k dispozici ještě trojnásobný optický zoom.

Trojlístek fotoaparátů na zadní straně uzavírá širokoúhlý objektiv. Pro úplnost dodejme, že vepředu se nachází selfie kamera, která nabízí stejně jako všechny tři fotoaparáty na zadní straně rozlišení 50 MPx.

Phone (3) pohání Snapdragon 8s Gen 4, který je vyroben pokročilou 4nm technologií. Ve srovnání s předchůdcem narostl díky tomuto čipsetu procesorový výkon o 36 % a grafický o 88 %. Jednotka určená pro potřeby umělé inteligence (AI) je pak dokonce o 125 % rychlejší.

Trojka je vybavena křemíkovo-uhlíkovým akumulátorem s kapacitou 5150 mAh. Díky 65W rychlému kabelovému nabíjení se plně dobije za pouhých 54 minut. Nabíjet lze ale i bezdrátově, avšak pouze při výkonu 15 W.

Foto: archiv výrobce

Nothing Phone (3)

Cena zůstala nižší

S novinkou vstoupil Nothing do segmentu prémiových smartphonů, u kterých jsme zvyklí na ceny běžně přesahující 30 či 40 tisíc korun. Nothing ale nastavil ceny přece jen příznivěji, podle nákupního rádce Zboží.cz se tak Phone (3) v obchodech aktuálně nabízí od 15 589 Kč. Platí to v případě základní verze s 12GB pamětí a 256GB úložištěm. Vyšší verze s 16GB pamětí a 512GB úložištěm pak případné zájemce vyjde na 17 989 Kč.

Výběr článků

Načítám