Hlavní obsah

Hitler v Moskvě. Strategická hra z Ukrajiny rozzlobila Kreml

5. 6. 2020, 9:12 – Moskva

Kreml obvinil ukrajinskou firmu vyvíjející počítačové hry z glorifikace nacismu. Rozzlobila jej totiž hra, která zobrazuje vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, jak z mauzolea na moskevském Rudém náměstí přihlíží fiktivní vojenské přehlídce na počest vítězství ve druhé světové válce. Uvedla to agentura Reuters s tím, že kyjevská firma nařčení z oslavování nacismu odmítla.

Upoutávka na hru Strategic Mind: BlitzkriegVideo: archív tvůrce

 
Článek

Hra Strategic mind: Blitzkrieg (Strategické myšlení: Blesková válka) vybízí hráče, aby převzali velení nad německou armádou během druhé světové války, a nabízí různé smyšlené scénáře. Jeden z takových scénářů zobrazuje vítěznou přehlídku německých vojsk v centru Moskvy, které přihlíží Hitler ve společnosti maršála Hermanna Göringa z tribuny Leninova mauzolea, zatímco německé tanky rachotí přes Rudé náměstí a letadla hučí nad hlavami.

„Můžeme jen vyjádřit krajní politování, že tato hra je dostupná i v naší zemi, a to tím spíše v roce, kdy si připomínáme 75 let (sovětského) vítězství. Tato hra pro nás není ničím jiným než nacistickou propagandou. Je nepřijatelná,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Doufá, že ruské úřady přijmou příslušná opatření.

Jeden z ruských senátorů se podle Reuters již zmínil o možnosti trestního stíhání tvůrců hry.

Telefony a počítače jen s ruským softwarem. Moskva schválila nový zákon

Software

Firma Starni Games, která hru vyvinula, v prohlášení popřela, že by hra oslavovala nacismus. „V žádném případě se nesnažíme oslavovat nacistickou ideologii, důrazně odsuzujeme špatnosti, které napáchala,“ uvedla v prohlášení. „Vytvořili jsme historizující hru s alternativními možnostmi vývoje dějin: pokud hráč prohraje, dobudou sovětská vojska Reichstag (Říšský sněm v Berlíně, symbol nacistického Německa – pozn. red.), ale vyhraje-li některou z bitev, dobudou německá vojska Moskvu,“ dodala v prohlášení. Ujistila také, že hra nezobrazuje Hitlera v pozitivním světle.

Rusko plánovalo uspořádat u příležitosti výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem 9. května velkou vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Prezident Vladimir Putin byl ale kvůli epidemii koronaviru nucen uspořádání přehlídky odložit až na 24. června, připomněl Reuters.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků