Článek
Některé hry nejde spoutat do škatulek a jednoduše popsat v pár slovech a větách. Takovým příkladem je i Death Stranding - hra, která umí udělat i obyčejné věci neobyčejné, návykové a jejíž vyprávění se zabodne hluboko do srdce. Stejně jako tóny písniček, které už navždy budou svázané s herním zážitkem.
Letos bude o titul hra roku usilovat i druhý díl, jehož hodnocení si můžete přečíst v naší recenzi Death Stranding 2. A pokud jste někde slyšeli komentáře o chodeckém simulátoru, velkoryse to přejděte a radši hru sami vyzkoušejte.

Trailer ke hře Death Stranding 2: On the BeachVideo: archiv tvůrců
Jelikož hra se snažila doručit komplexní zážitek, neotřelý příběh a ohromit představivostí, není překvapením, že se svět Death Strandingu rozroste i o hraný film. Jeho režisérem a scenáristou bude Michael Sarnoski, známý svými filmy Pig a Tiché místo: První den. Ten se nechal slyšet, že chce zachytit duši hry, přitom ale vyprávět nový příběh o nových postavách.
Podobně originálně chce přistupovat i animovaný film Death Stranding: Mosquito (pracovní název), z něhož dostáváme první ochutnávku. Z traileru se zatím příliš nedozvíme, ale zároveň sebevědomě naznačuje, že se také nebude bát jít svou vlastní cestou a odlišit od herního příběhu. Jestli to bude dobře nebo špatně, je otázkou. Každopádně u trailerů na hru jsme si zvykli, že to byla malá samostatná umělecká díla, takže aktuální upoutávka přináší spíše zklamání.
Celá řada otazníků
A také několik otazníků. Kurýra v ikonickém oblečku bychom v ukázce čekali, naopak hlavní postava s chapadlovitým čímsi v puse, co připomíná vetřelce stvořeného z dehtu, překvapí. Úvodní scéna vypadá, že se obě postavy vznáší ve vodě, což ve hře byl stav smrti, kdy se hlavní hrdina Sam znovu spojil se svým tělem a vrátil se mezi živé. Následuje ostrá bitka, při které létají pěsti.
U ní asistuje i dehtový mazlíček s rukama místo hlavy - ruce jsou jedním ze symbolů hry se spoustou podtextů. Byť ve hře jsme po podobných stvořeních spíše stříleli.
„Vetřelec“ v puse by měl souviset s názvem „Mosquito“ a schopností vysávat. Ale co, jak, proč jsme se zatím nedozvěděli, byť spekulovat lze o řadě variant. Zavede nás například dehtový mazlíček na Pláž a do říše mrtvých, odkud bude protagonista zachraňovat další lidi, aby jejich mrtvá těla nezpůsobila katastrofu?

Upoutávka na hru Death StrandingVideo: archiv tvůrců
Trailer okamžitě zaujme vizuálním stylem a animací. Na tom by se mělo podílet i Studio Easter, které pracovalo na oceňovaném seriálu Dandadan. Scénář navíc píše Aaron Guzikowksi (Zmizení, Vychováni vlky), což vzbuzuje náš zájem.
Imaginativní svět Death Strandingu je bohatý a nabízí spoustu linek, ale očekávání fandů budou proklatě vysoko. Podaří se naplnit ambice i na filmovém plátně? Na odpověď si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, datum premiéry totiž zatím nebylo oznámeno.