Hlavní obsah

4 nejprodávanější hry všech dob

26. 6. 2019, 12:13
Novinky, mif

Jednoduché hříčky i sofistikované tituly s propracovanou grafikou, obě kategorie her se dostaly do přehledu nejprodávanějších her v celé historii počítačových systémů a televizních konzolí. Málokoho překvapí, že prvenství patří populárnímu Tetrisu.

Ukázka ze hry TetrisVideo: archív tvůrců

 
Článek

1. Tetris: 170 milionů

Historie Tetrisu se začala psát v Rusku. 6. června roku 1984 ji v hlavním městě Moskvě vymyslel a vyvinul Alexej Pažitnov pro počítač Elektronika 60. Pažitnov, který v té době pracoval na zdejší Akademii věd jako počítačový inženýr ve výpočetním centru, měl dlouhou chvíli a díky ní vznikl Tetris.

Foto: Profimedia.cz

Ukázka ze hry tetris

Jednoduchá, ale přímo geniální hra má svůj vzor ve stolní hře pentomino. Shora padají čtyři kostičky v různých tvarech a ty je třeba dole zarovnat tak, aby mezi nimi nevznikla mezera. Pokud mezera zůstane, řádek kostiček zůstává také. Pokud je řádek bez mezer, zmizí. Hra končí v okamžiku, kdy padající kostičky zaplní celou hrací plochu.

Od svého vzniku se Tetris objevil na téměř každém přístroji, kde se daly hrát hry. První počítače, digihry, mobilní telefony, v současnosti horké novinky jako tablety, všude tam si našel Tetris svoji cestičku. Právě kvůli tomu není úplně jednoduché, kolik kopií se ve skutečnosti prodalo. Nejčastěji statistiky hovoří o 170 milionech kopií.

2. Minecraft: 154 milionů

Minecraft letos oslavil deset let na trhu, přesto nepřestává bavit. Tento titul nasbíral za poslední dekádu 154 milionů prodaných kopií, díky čemuž mu v žebříčku patří druhé místo. Zajímavé je na této cifře především to, že jen v letošním roce se prodalo na deset milionů kopií.

Ukázka ze hry Minecraft – Village & PillageVideo: archív tvůrců

Od první verze se základ hry prakticky nezměnil. Hráč musí nasbírat materiál na stavbu obydlí a výrobu nástrojů, aby se tak ochránil proti nočním příšerám. I když se zdá být tento koncept velmi triviální, jde o jednu z nejpopulárnějších her vůbec. Právě proto nese také název Minecraft, jde o složeninu anglických slov těžení (mine) a výroba (craft).

V průběhu let samozřejmě tvůrci přidávají postupně další funkce. Naposledy vyšel velký update zvaný Village & Pillage, tedy v překladu „obec a plenění“. Fanoušci díky tomu nalezli v této nestárnoucí stavebnicové hře nové předměty či zvířata, nechybějí ani noví záporní hrdinové.

3. GTA 5: 110 milionů kopií

V pořadí pátý díl série Grand Theft Auto se začal prodávat již před šesti lety, konkrétně 17. září 2013. Tehdy však hra byla dostupná pouze pro televizní konzole Xbox 360 a PlayStation 3.

Majitelé Xboxu One a PlayStationu 4 se dočkali tohoto titulu až 18. listopadu 2014, a příznivci klasických počítačů s operačním systémem Windows až 14. dubna 2015. Od té doby nicméně prodeje neustále rostou, byť pochopitelně stále pomalejším tempem.

GTA VVideo: archiv autorů

V současnosti má Grand Theft Auto 5 na kontě již 110 milionů prodaných kopií, což z ní dělá třetí nejúspěšnější hru v historii gamingu.

Zatím všechny díly GTA měly pouze jednoho hlavního hrdinu, jehož celý život ovládal pouze hráč. V pětce jsou tentokráte ústřední postavy hned tři a je mezi nimi možné libovolně přepínat.

Fanoušci, kteří titul zatím neokusili, se mohou těšit na vykrádání bank, policejní přestřelky, automobilové honičky i na role nájemných zabijáků. Pokud je nebude bavit plnit ve hře úkoly, mohou si užívat rozlehlého světa, který GTA nabízí, a stát se spořádaným taxikářem nebo zmrzlinářem.

4. Wii Sports: 83 milionů kopií

Žebříček čtyř nejprodávanějších titulů uzavírá soubor her Wii Sports, který byl k dispozici pro stejnojmennou televizní konzoli. A právě na této herní platformě byl titul Wii Sports nejprodávanější hrou.

Ta obsahovala kolekci pěti sportů – hráči je přitom ovládali vůbec poprvé pomocí pohybových senzorů. Museli tedy dělat reálné pohyby, nestačilo před obrazovkou mačkat tlačítka před obrazovkou.

Wii Sport

Nejoblíbenějším byl bezesporu tenis, který díky intuitivnímu ovládaní umožňoval širokou škálu úderů a jediným omezujícím faktorem tak byl prostor místnosti, kde se nacházel televizor. Zbylé sporty, které balík obsahoval, byly baseball, bowling, box a také golf.

Her bylo pro konzoli Nintendo Wii daleko více, výrobce vymýšlel i všemožné periferie – například volant, či fitness podložku. Nic z toho ale nedosáhlo takové popularity jako Wii Sports.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků