Hlavní obsah

Levné herní grafiky od AMD se objeví také v noteboocích

29. 10. 2019, 14:35
Novinky, ort

Společnost AMD se bude před Vánocemi snažit zaujmout novými herními grafikami Radeon RX 5500, které budou lákat především nižší cenovkou. Výrobce nicméně prozradil, že se v dohledné době s upravenou verzí tohoto čipu setkáme také v noteboocích.

Foto: archív výrobce

Jádro grafiky Radeon RX 5500

Článek

Radeon RX 5500 je grafická karta, která by měla nabídnout dostatek výkonu pro hraní drtivé většiny moderních titulů v rozlišení Full HD při vysokých detailech. Přitom se u ní počítá s relativně příznivou cenovkou okolo čtyř tisíc korun. Ty nejlepší grafiky na trhu totiž stojí klidně i pětinásobek.

A u stolních počítačů to nekončí, tyto čipy chce AMD použít také u notebooků. Mobilní verze herní grafiky se bude jmenovat Radeon RX 5500M, případní zájemci ale musí počítat s tím, že bude o něco pomalejší než její desktopový předobraz.

Na moderní hry budou stačit i levné grafiky

Hardware

Obě provedení budou mít k dispozici 1404 stream-procesorů a 88 texturovacích jednotek. Počítá se také se 128bitovou sběrnicí a operační pamětí typu GDDR6, která poběží na 14 GHz a nabídne propustnost 224 GB/s.

Jádro nicméně v případě desktopové verze nabídne frekvenci až 1717 MHz, respektive až 1845 MHz v případě Boostu. U mobilní varianty se počítá s takty 1448 MHz a 1645 MHz během Boostu. Rozdílná bude u obou modelů také kapacita grafické paměti. Laptopová verze nabídne 4 GB, zatímco desktopová až 8 GB.

Foto: archív výrobce

Radeon RX 5500

Mobilní varianta je pomalejší patrně proto, aby u ní nebyly takové nároky na chlazení. Přeci jen u klasických stolních počítačů je ve skříni daleko větší prostor pro chlazení – ve srovnání s kompaktním tělem notebooků.

Rozdílné takty se podepsaly na celkovém výkonu. Verze pro stolní počítače nabídne výkon až 5,2 TFLOPS, zatímco notebooková varianta nabídne až 4,6 TFLOPS. Mobilní varianta tedy bude o 13 % pomalejší.

Kdy a za jakou cenu se na pultech obchodů objeví první laptopy s novou herní grafikou Radeon RX 5500M, zatím není známo.

Reklama

Výběr článků