Hlavní obsah

Google dostal v Rusku pokutu za porušení zákona o ukládání dat uživatelů

30. 7. 2021, 8:33 – Moskva

Ruský soud ve čtvrtek uložil firmě Google pokutu ve výši tři miliony rublů (zhruba 879 000 Kč) za porušení zákona, který internetovým společnostem nařizuje ukládat osobní data ruských uživatelů na serverech na ruském území. Informovaly o tom agentury TASS a Reuters s odvoláním na prohlášení soudu. Ten uvedl, že Google byl v této věci potrestán poprvé.

Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Již dříve však internetový gigant, stejně jako mnozí provozovatelé sociálních sítí, dostal v Rusku pokutu za to, že neodstranil ze svých platforem obsah, jehož šíření je podle ruských zákonů zakázáno. Google také podráždil ruské úřady, když zablokoval některé účty na streamovací službě YouTube vlastněné osobnostmi či médii s prokremelskými pozicemi.

Google podle Reuters potvrdil, že mu byla v Rusku uložena pokuta. Bližší informace k tomu ale neposkytl.

Google musí zlepšit vyhledávání hotelů a letů. EU mu dala ultimátum

Povinnost schraňovat data ruských uživatelů na ruském území stanovuje zákon schválený v roce 2015. Kvůli porušování této normy byla v minulosti v Rusku zablokována profesní sociální síť LinkedIn.

Ruské úřady se v poslední době pokoušejí zvýšit kontrolu nad internetovým prostorem. V březnu například začaly zpomalovat rychlost sociální sítě Twitter s vysvětlením, že dostatečně nereaguje na výzvy k odstranění závadného obsahu. Tím se rozumí například materiály, které jsou vyhodnoceny jako propagace narkotik či sebevražd nebo jako nabádání mladistvých k účasti na nepovolených demonstracích.

Minulý měsíc také například cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil, že omezil fungování dvou služeb poskytujících internetové připojení přes takzvanou virtuální privátní síť (VPN), která umožňuje uživateli přístup i k blokovaným soukromým internetovým stránkám.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků