Hlavní obsah

Evropské domácnosti jsou zahlceny dálkovými ovladači

9. 12. 2004, 10:55

Podle nové studie, kterou si nechala vypracovat firma Intel, evropští spotřebitelé začínají být nervózní ze stále většího množství dálkových ovladačů, kterými jsou čím dál více zavaleni. Více než dvě třetiny evropských domácností má v tuto chvíli ke své spotřební elektronice čtyři a více dálkových ovladačů. Situaci by mělo změnit tzv. Entertainment PC.

Foto: Archiv

Jana Šrejma Kačírková.

Článek

Nejvíce přetíženi velkým množstvím domácí zábavní elektroniky se cítí Britové, celých 42 % procent označilo množství techniky za problém. Tato situace nejméně stresuje Italy, kde se přetíženo cítí pouze 25 % dotázaných.

Počítač středem obývacího pokoje

Průzkum se konal při příležitosti uvedení zcela nové generace domácího zábavních zařízení - Entertainment PC. Zábavní spotřebitelský osobní počítač "Entertainment PC" je určen do obývacího pokoje, vypadá jako součást hi-fi sestavy a funguje jako víceúčelové zábavní zařízení. Spojuje v sobě funkce CD/DVD přehrávače s možností záznamu, stereo rádia, hudebního serveru a osobního videorekordéru - vše v jediném zařízení. Tato novinka umožňuje záznam televizního vysílání, stahování a hraní her, poslech oblíbené hudby, přehrávání DVD či organizaci a archivaci digitálních fotografií - přitom se snadno ovládá jediným dálkovým ovládáním nebo bezdrátovou klávesnicí.

Z hlediska designu a rozměrů však nemá nová PC platforma s dnešními stolními počítači nic společného. Daleko více se blíží modernímu DVD přehrávači, jehož stylový design je pro 65 % evropských spotřebitelů přitažlivý - na rozdíl od klasického PC, které by si většina dotázaných s ohledem na jeho rozměry a vzhled do obývacího pokoje v žádném případě nedala.

V technice dominují muži

Průzkum postojů spotřebitelů k domácí zábavní technice probíhal letos na podzim ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Nizozemí a mimo jiné vnesl nové světlo i na starou otázku, kdo má v domácnosti kontrolu nad dálkovým ovladačem. Ačkoliv je v evropských domácnostech tolik dálkových ovladačů, že by každý člen rodiny mohl mít přinejmenším jeden, drží si muži stále určitou převahu, když se jich za správce ovládání prohlašuje 37%. Nicméně mezi jednotlivými zeměmi jsou výrazné rozdíly.  Například ve Francii jsou v jasné převaze muži s 43% dálkových ovladačů v ruce, v Itálii na své vedoucí úloze trvá pouze 24 % mužů. Zajímavé je, že v Itálii dominují děti, které ve 27 procentech od rodičů přebírají ovládání do svých rukou.

Rovněž v klasicky dominantní oblasti žen, v nakupování, jakmile přijde na zábavní techniku, ujímají se rozhodování opět muži. Na otázku, kdo rozhoduje o nákupu zábavní techniky do domácnosti, se k vedení hlásí 63 % mužů, ženy se ke slovu hlásí ve 38 % případů.

Piotr Pagowski ze společnosti Intel dodává: "Výsledky průzkumu ukazují, že spotřebitelé mají velký zájem, aby se u zábavní techniky co nejvíce zjednodušilo jak vybavení, tak i obsluha. Společnost Intel vidí řešení v nové generaci zábavních počítačů Entertainment PC, které přináší na pole domácí zábavy revoluční změny. Během několika příštích let se PC stane univerzálním zařízením "vše v jednom" s videem ve vysokém rozlišení, vysoce kvalitním zvukem, bezdrátovým připojením a nezbytně jednoduchým ovládáním s jediným dálkovým ovladačem.

Anketa

Kolik dálkových ovladačů máte v domácnosti vy?
1
6,3 %
2
8,9 %
3
20,5 %
4
25 %
5 a více
39,3 %
Celkem hlasovalo 224 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků