Hlavní obsah

Do kybernetických měn investovala jen tři procenta Čechů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Do kryptoměn dosud investovala tři procenta Čechů. Desetina lidí o investici stále přemýšlí a zhruba 13 procent dotázaných si ji rozmyslelo, a to především kvůli rizikovosti. O nějaké z kryptoměn už někdy slyšely tři čtvrtiny Čechů, nejznámější je bitcoin. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Znalost konkrétních kryptoměn i zájem o tento trh jsou výraznější mezi muži. Jsou to také muži, kdo investici do kryptoměn častěji zvažuje. „Pouze desetina mužů o žádné kryptoměně nikdy neslyšela, zatímco mezi ženami je to třetina,” uvedla agentura.

Do kryptoměn častěji investují lidé mladší, většinou ve věku do 29 let. Ti, kteří váhají, se bojí především nestability a výrazného kolísání hodnot. Někteří lidé nechtějí nebo nemohou investovat kvůli nedostatku informací nebo peněz. Řada dotázaných má také dojem, že doba, kdy se na kryptoměnách dalo vydělat, už uplynula.

Nejslavnější je bitcoin

Prakticky všichni, kteří se doslechli o kryptoměnách obecně, znají bitcoin. Asi pětina Čechů pak někdy slyšela o kryptoměnách litecoin a ethereum, velmi malé povědomí mají lidé o měnách ripple, dash, monero nebo stellar.

Téměř polovina dotázaných očekává, že státy postupně začnou trh s kryptoměnami více regulovat. Dvě pětiny lidí míní, že kryptoměny mají na trhu budoucnost, ale 41 procent jim nedůvěřuje. Zhruba čtvrtina Čechů si myslí, že jde o jednoduchý způsob zbohatnutí.

Pesimističtější jsou zejména lidé s vysokoškolským vzděláním. Naopak pozitivněji se vyjadřují ti, kteří do kryptoměn investovali nebo to zvažují. Mladší generace, ženy a lidé s nižším vzděláním častěji věří v rychlý zisk z kryptoměn.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Na světě existuje téměř 1400 kryptoměn. Zájem o ně roste, současně se zvyšuje počet míst, kde jsou přijímány. V Česku je nyní podle portálu Coinmap.org 300 míst, kde je možné utratit bitcoiny. Tato mapa ale neobsahuje všechny zapojené subjekty.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám