Hlavní obsah

Digitalizace: Za tři měsíce pohltí celou Prahu a střední Čechy analogová tma

30. 7. 2009, 15:49
Novinky, Miloslav Fišer

Po dubnovém vypnutí analogového signálu z pražského žižkovského vysílače přijdou Pražané a Středočeši i o druhý hlavní zdroj analogového televizního vysílání. Od 31. října totiž začne vysílač Praha – Cukrák šířit pouze digitální televizní signál. Novinkám to potvrdil Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny (NKS) pro digitalizaci v ČR.

Článek

„Vysílač Praha – Cukrák, který pokrývá Prahu a část Středočeského kraje, nyní vysílá souběžně analogově i digitálně. Po vypnutí jeho analogového vysílání bude Prahu a střední Čechy pokrývat v podstatě pouze digitální televizní signál,“ řekl Zdeněk Duspiva.

Foto: Novinky

Mapa

:. Na stránkách digitalne.tv je umístěna speciální mapa, ze které se můžete dozvědět, kdy u vás bude dostupný digitální signál i kdy přestane fungovat analogový. Mapu naleznete ZDE.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. přes anténu).

Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, zakoupením set-top-boxu nebo nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod.

Digitalizace přinese více televizních programů

Jednou z hlavních výhod digitálního vysílání je podle Duspivy větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře vysílaly v celé České republice pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V každé digitální síti, která využije pouze jeden vysílací kanál, jenž dříve sloužil pro přenos signálu jediného televizního programu, vysílají minimálně čtyři televize.

"V současné době jsou v terestrickém vysílání (přijímaném přes anténu) k dispozici čtyři multiplexy s celkovou kapacitou 20 programů. Do budoucna se bude nabídka ještě rozšiřovat, ne všechny programy však budou zřejmě bezplatné. S dalším technologickým rozvojem se i tato kapacita bude dále zvyšovat, je ale otázkou, kolik TV programů se dokáže na poměrně malém českém trhu prosadit a uživit. Také satelitní a kabelové vysílání přechází na digitální kvalitu, což rovněž vede k rozšíření programové nabídky," dodal Duspiva.

Historie televizního vysílání
První pokusné televizní vysílání se v Československu uskutečnilo 23. března 1948 v Tanvaldu, kde skupina vědců Vojenského technického ústavu uskutečnila ukázku pro veřejnost. Další pokusné vysílání se pak uskutečnilo v roce 1948 v Praze.Zkušební vysílání Československé televize pro veřejnost bylo zahájeno 1. května 1953 a další rok 25. února 1954 bylo prohlášeno za pravidelné. Televize nejprve vysílala pouze tři dny v týdnu (v létě dokonce pouze dva dny). V roce 1953 se vysílání rozšířilo na čtyři dny v týdnu a v roce 1955 na šest dní. Celotýdenního vysílání se lidé dočkali až v prosinci roku 1958.Druhý televizní program byl v Československu spuštěn 10. května 1970. Na něm si lidé o tři roky později (9. května 1973) mohli vychutnat první barevné vysílání. První program Československé televize byl v barvách vysílán v květnu roku 1975.Do historie televizního vysílání se jistě zapíše i právě probíhající digitalizace, která by měla být po celé České republice dokončena v roce 2012 a bude zcela ukončeno analogové televizní vysílání.

Druhy digitálního televizního vysílání

Na rozdíl od analogového signálu si u digitálního vysílání může každý vybrat z několika různých druhů příjmu.

Pozemní digitální televize DVB-T

Zemský digitální příjem je nejlevnějším způsobem, jak se dostat k digitální televizi. Představuje také jediný nezpoplatněný příjem televize, nepočítáme-li sledování nekódovaných satelitních programů. V České republice je zemský příjem televize také zdaleka nejoblíbenějším, takže se týká největšího počtu domácností.

Satelitní příjem DVB-S

Satelitní televize má oproti rozšířenějšímu zemskému příjmu televizního signálu mnoho výhod, například v tom, že divák nemusí čekat, kdy v jeho regionu začne vysílat digitální vysílač. Na druhou stranu existuje i několik nevýhod, z nichž asi největší je fakt, že mnoho televizních programů musí svůj signál ze satelitu kódovat a bez přístupové karty se k němu divák nedostane.

Digitální kabelová televize DVB-C

Kabelovou televizi můžete přijímat buď v analogové podobě nebo digitálně. Vypínání analogových televizních vysílačů se analogové kabelové televize netýká a záleží čistě na poskytovateli kabelové televize, zda a kdy se rozhodne analogové vysílání ukončit a plně se soustředit na provozování digitální kabelové televize.

Příjem přes internet IPTV

Digitální vysílání přes pevnou linku (IPTV) skýtá všechny možnosti doplňkových služeb, s nimiž si diváci obecně spojovali digitální televizi. Je plně interaktivní, zákazník si může prostřednictvím zpětného kanálu objednávat filmy v domácí videotéce nebo konkrétní televizní přenosy sportovních zápasů. IPTV je také dostupnější než další podobná služba, kabelová televize.

Reklama

Související témata:

Výběr článků