Hlavní obsah

Čtečka e-knih škodí očím méně než tablet nebo notebook

22. 6. 2017, 11:40
Právo, Václav Pergl

Češi jsou národem opravdových knihomolů – za knihy utratí i přes pět tisíc korun ročně, průměrně nakoupí 11 titulů za rok. Většina Čechů nevynechá četbu ani na dovolené. A tak řeší dilema: kniha, mobil, notebook, tablet, nebo čtečka? Podle průzkumu se bez mobilního telefonu na dovolené neobejde 94 procent Čechů, 36 procent dovolenkářů si do kufru přibalí notebook a stále větší množství lidí mění na dovolené papírové knihy za elektronické čtečky.

Foto: ČTK

Čtečka elektronických knih

Článek

Řada lidí si ale klade otázku, zda jejich četba neškodí zraku víc než listování papírovou klasikou. „E-knihy je možné číst na různých zařízeních, například na čtečce, notebooku, tabletu i mobilu. Čtečky jako jediné nejsou podsvícené a jejich displej je odlišný od displejů ostatních vyjmenovaných zařízení,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini..

Podle něho displej čtečky se neleskne a nebliká. Proto jsou na čtení e-knih nejvhodnější a nejméně namáhají a unavují oči. „Zároveň je jejich rozlišení uzpůsobeno právě čtení, nízké rozlišení tabletů nebo počítačů způsobuje kostrbatost písma, což zraku škodí,“ soudí Pavel Stodůlka.

Čtečku vlastní půl miliónu lidi  

Více než třetina čtenářů se hlásí k četbě elektronických knih. Češi je čtou nejčastěji na osobním počítači nebo notebooku. Čtečku vlastní v Česku kolem půl miliónu čtenářů. „Dospělým čtenářům nejlépe vyhovuje velikost 9–10bodového písma. Menší písmo zrak brzy unaví,“ varuje doktor Stodůlka.

Výhodou e-knih u lidí s dioptrickou vadou je, že si mohou písmo přizpůsobit svým potřebám. Pokud lidé čtou knihy na čtečkách, znamená to pro zrak zhruba stejnou zátěž jako při čtení klasických knih. „Díky speciálnímu displeji na bázi elektronického inkoustu text vypadá jako tištěný na papíře,“ soudí odborník.

Únava očí je stále častější

Při čtení elektronických knih na podsvíceném displeji se oko unaví rychleji. Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 procent lidí pracujících s počítačem, stejné je to i při čtení eknih. Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat.

„Zároveň je dobré dodržovat pravidlo 10–10–10. Po každých 10 minutách by se člověk měl po dobu 10 sekund dívat na předmět vzdálený alespoň 10 metrů, nejlépe z okna,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Sluneční brýle jsou základ

Oči je třeba před škodlivým UV zářením neustále chránit, a to i při čtení. „Podstatné je zvolit kvalitní sluneční brýle. K moři jsou nejvhodnější sluneční brýle kategorie 3, ta je označena na sklech každých brýlí. Navíc při čtení knih při ostrém slunečním svitu mohou oči začít dříve bolet – to je způsobeno tím, jak se paprsky odrážejí od bílého papíru,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků