Hlavní obsah

Česká televize definitivně ukončila vysílání ve vysokém rozlišení v DVB-T

1. 10. 2018, 12:02
Novinky, mif

Od neděle 30. září někteří diváci již nenaladí pořady České televize ve vysokém rozlišení, alespoň tedy ve standardu DVB-T. ČT je v rámci příprav přechodu na druhou generaci pozemního digitálního vysílání (DVB-T2) vypnula.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Novinky.cz avizovaly ukončení vysílání ve vysokém rozlišení již na konci srpna. [celá zpráva]

Přesně podle plánu se tak v neděli stalo a programy ve vysokém rozlišení, které mimochodem diváci mohli přijímat už od roku 2013 v rámci multiplexu 1a, byly ukončeny. Od pondělí 1. října je tak možné přijímat regionální vysílání ve vysokém rozlišení výhradně prostřednictvím tzv. Přechodové sítě 11 – tedy s využitím standardu DVB-T2.

To tedy zjednodušeně řečeno znamená, že ve starším standardu DVB-T jsou k dispozici od října programy České televize pouze v horším rozlišení. Krok České televize je vcelku logický, signál DVB-T2 totiž může v současnosti přijímat již 99,6 % tuzemské populace, jak již bylo uvedeno výše. HD programy v rámci multiplexu 1a jsou však k dispozici pouze pro 85 procent obyvatelstva.

Definitivní ukončení DVB-T vysílání je naplánováno až na 1. února 2021. Po tomto datu bude starší digitální vysílání zcela vypnuto a přijímat signál prostřednictvím televizních antén bude možné pouze prostřednictvím novějšího standardu DVB-T2. Potřeba tak bude kompatibilní televizor nebo set-top-box, podobně jako tomu bylo při přechodu z analogového na digitální vysílání.

Přechod se netýká každého 

Díky DVB-T2 bude možné do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka pro diváky a uživatele. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Přechod na nový standard se logicky týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Více se o standardu DVB-T2, jeho kladech i záporech a o plánovaném ukončení první generace pozemního digitálního vysílání dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků