Hlavní obsah

Češi budou moci platit kryptoměnami stejně jako platebními kartami

22. 10. 2021, 14:03 – Praha

Nakupující v ČR budou moci platit kryptoměnami podobně jako platebními kartami. Novou službu spouští poskytovatel kryptoměnových plateb GoCrypto a společnost Global Payments pro 8000 svých platebních terminálů. Dalších 40 000 terminálů bude následovat začátkem příštího roku.

Foto: Murad Sezer, Reuters

Ilustrační foto

Článek

ČR se Slovenskem jsou podle firem první země, kde bude služba k dispozici obchodníkům, kteří mají mobilní platební terminál od Global Payments. Službu přijímání kryptoměn poskytuje GoCrypto. Aby ji obchodník mohl používat, je třeba, aby podepsal smlouvu s Global Payments a stáhl si aplikaci pro Android s názvem GP tom.

„O kryptoměny je nyní obrovský zájem a my chceme lidem umožnit s nimi platit. Už si nemusí peníze jen ukládat do svých krypto fondů, ale mohou je začít používat k platbám. To znamená, že vstoupí do obchodu, vyberou si zboží a zaplatí kryptoměnou,” uvedl zástupce generálního ředitele GoCrypto Žiga Toni.

S pomocí chytrého telefonu

Nakupující, kteří mají kryptoměnové peněženky Elly, Bitcoin.com nebo Binance, mohou kupovat zboží pomocí peněženek na svých telefonech. Při platbě pouze naskenují platební QR kód na terminálu obchodníka a potvrdí platbu ve své peněžence. Obchodník si pak může vybrat, zda chce peníze v kryptoměně nebo ve své lokální měně.

Aplikace GP tom, která umožňuje obchodníkům přijímat kryptoměny a platby kartou mobilním telefonem, funguje na všech telefonech s operačním systémem Android 8 a vyšším, s připojením k internetu a čipem NFC. Stáhnout ji lze z Google Play, jakmile obchodník uzavře smlouvu s Global Payments.

Tisíce lidí vyrazily v Salvadoru na protesty proti bitcoinu a prezidentovi

Cena za transakci činí 1,25 procenta ze zaplacené částky, přičemž tento poplatek platí obchodník. Účtenku obchodník odešle elektronicky prostřednictvím sms, e-mailem nebo ji zobrazí QR kódem, který si zákazník naskenuje do telefonu.

Terminály Global Payments ve střední Evropě v současné době zpracovávají kolem 890 000 transakcí denně. To je o 180 000 více než před koronavirovou krizí. Global Payments ve střední Evropě působí prostřednictvím společného holdingu s bankovní skupinou Erste. Podnikatelům poskytuje služby spojené se zpracováním karetních operací.

S podporou plateb kryptoměnami přichází obě společnosti v době, kdy se nejznámější bitcoin těší z rekordního kurzu. Hodnota se prakticky celý tento týden pohybuje nad hranicí 60 000 dolarů (1 324 460 Kč) za jednu minci.

Bitcoin pokořil absolutní rekord. Jedna mince stojí přes 1,4 milionu korun

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Putinovi kryptoměny nevadí. Ani jako platidlo

15. 10. 2021, 9:04

V letošním roce sílí v různých koutech světa snahy o regulaci kryptoměn. Ruský prezident Vladimír Putin se ale v rozhovoru pro server CNBC vyslovil pro jejich...

Výběr článků