Hlavní obsah

„Zaplaťte daň,“ zkoušejí podfukáři oškubat důvěřivce

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Finanční správa České republiky zachytila novou vlnu útočných e-mailů, prostřednictvím kterých loudí kyberšmejdi z důvěřivců peníze. Snaží se je zastrašit nezaplacenou daní, zneužívají přitom právě jméno i logo finanční správy. Poradíme, jak podvodné zprávy poznat.

Foto: repro financnisprava.gov.cz

Oficiální stránky finanční správy

Článek

O nové vlně podvodných zpráv informovala finanční správa v úterý. I když to v minulosti zkoušeli podvodníci také přes SMS zprávy, současné útoky jsou vedeny především přes falešné e-maily.

Rozeznat je můžete na první pohled podle špatné adresy, ze které je e-mail odesílán. Jeden ze zachycených podvodů byl například odeslán z adresy info@financni-zprava.cz. Oficiální doména finanční správy je přitom @fs.gov.cz.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného e-mailu, poznáte jej podle falešné adresy odesílatele

Chtějí vás vyděsit

Útočníci se snaží důvěřivce vyděsit. Podvodné e-maily tak vyvolávají dojem, že je nutné uhradit daň. „V textu se často vyskytuje nátlaková formulace, která zneužívá snahu poplatníků mít povinnosti vůči státu v pořádku. Cílem podvodníků je získat osobní nebo bankovní údaje občanů, což se stane, pokud kliknou na přiložený podvodný odkaz,“ varovali pracovníci finanční správy.

„Finanční správa nikdy nezasílá výzvy k platbě prostřednictvím e-mailu nebo SMS. Pokud poplatník dostane zprávu s požadavkem na platbu, která není z adresy končící @fs.gov.cz, je velmi pravděpodobné, že se jedná o podvod,“ prohlásila generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová.

Pokud si lidé nejsou jisti pravostí obdržené zprávy, měli by se neprodleně obrátit na svého správce daně. Ke komunikaci by přitom měli využívat výhradně kontakty uvedené na internetových stránkách finanční správy.

Jak poznat podvodný e-mail?

  • Falešné zprávy přicházejí z neoficiální adresy, se kterou nemá finanční správa nic společného. Zachyceny byly phishingové zprávy například z domény @financni-zprava.cz, správnou doménou je přitom @fs.gov.cz.
  • Text zprávy na vás vytváří časový tlak či vyhrožuje sankcemi. Spěchat se ale v podobných případech rozhodně nevyplatí.
  • Údajný dluh bývá zpravidla velmi nízký, aby příjemce motivoval k rychlé úhradě bez předchozího ověření důvodu jeho vzniku u správce daně.
  • Podvodné zprávy se sice v průběhu let zdokonalují, ale i tak v nich můžete často najít pravopisnou chybu nebo nesrozumitelnou formulaci. V takovou chvíli byste měli zbystřit a ověřit si pravost zprávy přímo u správce daně. Využívejte přitom pouze oficiální kontakty.
  • Phishingové e-maily často obsahují i odkazy na „detaily platby“, případně mají přiložené dokumenty v příloze. Na odkazy nikdy neklikejte, přílohy neotevírejte. V opačném případě si můžete zavirovat počítač či mobil.
  • Pokud jste již na odkaz či přílohu klikli, případně poslali peníze nebo vyplnili nějaké svoje údaje a čísla karet, měli byste se bezodkladně obrátit na svoji banku a kontaktovat policii.

Výběr článků

Načítám