Hlavní obsah

Vytáhl dvě zálohy a odmlčel se. Falešný zedník připravil seniorku o desítky tisíc korun

2:15
2:15

Poslechněte si tento článek

Kojetín

Falešní bankéři a policisté představují v Česku stále větší problém, prostřednictvím různých historek připravují důvěřivce o nemalé částky. Na internetu ale číhá daleko více nebezpečí, například falešní zedníci. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila starší žena z obce v okolí Kojetína na Přerovsku, když hledala řemeslníka. Poslala mu dvě zálohy, ale provedení zednických prací se nedočkala. Přišla dohromady o 73 tisíc korun.

Foto: Nathan Frandino, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Koncem května se starší ženě ozval na inzerát, který podala a který se týkal provedení zednických prací, neznámý muž. Domluvili se společně na částce, stavebním materiále a následném provedení prací,“ informovala v úterý policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Údajný zedník chtěl předem zaslat 20 tisíc korun na stavební materiál, které mu žena ze svého účtu odeslala. O dva dny později se muž opět ozval a chtěl dalších 53 tisíc korun. I na tento požadavek seniorka přistoupila a peníze odeslala.

„Tím to všechno skončilo a na dohodnuté zednické práce vůbec nedošlo. Pracant se navíc stal nekontaktní a žena se s ním nemůže žádným způsobem spojit. Na nepoctivé a podvodné jednání upozornila policii a na kojetínském obvodním oddělení podala trestní oznámení,“ dodala policejní mluvčí.

Bobtnající problém

Podvodníci na internetových bazarech představují stále větší problém. Častější než podvody s nabídkou služeb jsou přitom inzeráty nabízející zboží.

První scénář probíhá tak, že podfukář zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží.

Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se podvodník pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku.

Druhý scénář cílí přímo na jedince, kteří nepotřebné věci chtějí na internetu prodat. Podvodníci se pod různými záminkami snaží vyhnout osobnímu předání, slibují přitom zajištění přepravy. Prostřednictvím podvodného odkazu na vyplnění údajů o přepravě pak vylákají z důvěřivců citlivé osobní údaje, ale klidně i peníze.

Jak se bránit?

  • Pokud je to jen trochu možné, požadujte osobní předání. To je nejsnadnější způsob, jak na podvodníky vyzrát.
  • Opatrní buďte především u nabídek, které jsou podezřele levné. Nevěřte na pohádky; když je nějaký produkt o polovinu levnější než ostatní nabídky, bude v tom zaručeně nějaký háček.
  • Snažte se protistranu proklepnout. Pokud například někdo nabízí na prodej nějaký produkt v Praze, ale v jeho profilu na sociální síti uvidíte, že bydlí na druhém konci planety, půjde opět s velkou pravděpodobností o podvod. Totéž platí u nabídky služeb.

Výběr článků

Načítám