Hlavní obsah

Ransomware útočí každých 10 sekund. Obrana není snadná

17. 12. 2016, 17:07
Novinky, chm

Útoky vyděračských virů jsou stále častější. Tito nezvaní návštěvníci, často označováni souhrnným názvem ransomware, se snažili dostat do počítačů v domácnostech každých 10 sekund. V porovnání se situací z první poloviny roku tak jde o dvojnásobný nárůst. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Kaspersky Lab.

Ilustrační foto

Článek

Vyděračské viry samozřejmě útočí také na podniky. U nich k útokům dochází každých 40 sekund, ještě zkraje letošního roku byl přitom tento interval dvě minuty.

V posledních 12 měsících přitom přibylo více než šest desítek ransomwarových rodin. Hrozba vyděračských virů je tak v poslední době daleko větší, než by se mohlo na první pohled zdát. Bezpečností experti společnosti Kaspersky Lab proto varují, že škodlivé kódy požadující výkupné jsou jednou z největších hrozeb současnosti.

Na chlup stejné útoky

Útoky vyděračských virů probíhají prakticky vždy na chlup stejně. Nejprve zašifrují záškodníci všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Poškození nejčastěji pocházejí z Japonska, Chorvatska a Jižní Koreje.

Počet obětí vyděračských virů vzrostl ve třetím kvartálu 2,6krát. To jinými slovy znamená, že za zmiňované tři měsíce se obětí stalo více než 821 tisíc lidí z různých koutů světa.

Poškození nejčastěji pocházejí z Japonska (4,83 %), Chorvatska (3,71 %), Jižní Koreje (3,36 %), Tuniska (3,22 %) a Bulharska (3,2 %). V předchozím kvartále bylo na prvním místě také Japonsko, ale druhé, třetí a čtvrté místo bylo obsazeno Itálií, Džibutskem a Lucemburskem.

Jaké množství z poškozených uživatelů představují Češi, analýza neuvádí.

Nejčastěji se šíří CTB-Locker

Nejvíce počítačoví piráti šíří vyděračský virus zvaný CTB-Locker, který je zodpovědný za téměř třetinu všech uskutečněných útoků (28,34 %). Ten zašifruje data uložená na pevném disku a za jejich odemčení požaduje výkupné v bitcoinech, v přepočtu jde o téměř 50 tisíc korun.

Sluší se připomenout, že výkupné by ale lidé neměli platit, protože nemají žádné záruky, že data budou skutečně zpřístupněna. Z podobných případů, které se objevovaly v minulosti, dokonce vyplývá, že nedochází k odšifrování dat prakticky nikdy. Jediným řešením je počítač odvirovat, což však nemusí být jednoduché.

To platí i pro další dva vyděračské viry, které se umístily v čele žebříčku. Druhý ve třetím čtvrtletí skončil škodlivý kód Locky (9,6 %) a třetí CryptXXX (8,95 %).

Anketa

Už jste se setkali s vyděračským virem?
Ano, napadl můj počítač.
32,1 %
Ano, napadl počítač mého známého.
10,7 %
Ne, nesetkal.
57,2 %
Celkem hlasovalo 1277 čtenářů.

Jak se bránit proti vyděračským virům?

:: Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.

:: Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.

:: Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

:: Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.

:: Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.

:: Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Reklama

Související témata:

Výběr článků