Hlavní obsah

Podvodníci mohou vybílit celý účet. Vyzrají i na SMS potvrzení

30. 12. 2014, 16:45
Novinky, mif

Počítačoví podvodníci se i na poslední chvíli snaží využít sváteční nálady. Lidé totiž nejsou tolik obezřetní a snadněji se nechají napálit. A přesně o to se snaží nový virus, před kterým varovala v úterý Česká spořitelna. Kyberzločinci se prostřednictvím něj snaží dostat na cizí bankovní účty.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Virus nabízí na napadeném počítači klientovi po přihlášení do internetového bankovnictví instalaci mobilní aplikace nazývané TrustPort Mobile Security. Útok má tedy podobný scénář jako na začátku prosince. [celá zpráva]

„Česká spořitelna žádnou takovou bezpečnostní aplikaci nenabízí. Navíc nejde o skutečnou bezpečnostní aplikaci, ale o zneužití názvu jednoho z produktů firmy TrustPort. Útočník se touto cestou snaží z klientova mobilního telefonu získávat SMS zprávy, včetně zpráv pro potvrzování transakcí,“ varovali zástupci banky.

Foto: Česká spořitelna

Ukázka nové podoby podvodné aplikace

Foto: Česká spořitelna

Ukázka nové podoby podvodné aplikace

Výzvy k instalaci bezpečnostní aplikace jsou psané česky, ale obsahují pravopisné chyby. Pozornější uživatelé tak mohou na první pohled rozpoznat, že se jedná o podvod.

„Buďte obezřetní při používání vašeho internetového bankovnictví i při používání vašeho mobilního telefonu. Jestliže se vám v internetovém bankovnictví nebo ve vašem mobilním telefonu objeví nabídka instalace bezpečnostní mobilní aplikace, případně její aktivace, nereagujte na zobrazenou výzvu a neprovádějte instalaci nabízené aplikace do vašeho mobilního telefonu,“ doplnili.

Pokud uživatelé zaznamenali neobvyklé chování služby Servis 24, mohou se obrátit na bezplatnou informační linku České spořitelny 800 207 207.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků