Hlavní obsah

Osamělost ji vyšla draho. Žena poslala „americkému vojákovi“ 1,5 milionu korun

4:29
4:29

Poslechněte si tento článek

Žádný happy end nemá příběh ženy z Chomutovska, která se snažila zahnat osamělost na Facebooku. Vše začalo před pár měsíci, kdy dotyčná obdržela žádost o přátelství od neznámé osoby, kterou ze zvědavosti přijala. Pak si začala s neznámým dopisovat, sdělovali si, odkud jsou, co dělají, co mají rádi a podobně. Výsledek? Škoda 1,5 milionu korun.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

„Konverzaci žena udržovala, protože se jinak cítila osamělá,“ uvedla chomutovská policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Neznámý během dopisování ženě sdělil, že je americký voják na misi v Sýrii, v Americe má prý pouze dceru, protože manželka mu zemřela a on sám je adoptovaný. Uvedl také, že do budoucna má v plánu postavit sirotčinec pro děti.

„Víc toho o sobě nenapsal, ani neposlal žádnou fotku, protože prý nemůže poskytovat informace z důvodu své účasti na misi,“ dodala mluvčí.

Kufr s milionem korun

Po pár týdnech údajný voják ženu požádal, jestli by se přimluvila za jeho dovolenou s tím, že by chtěl za ní přijet do České republiky.

„Nejprve nechtěla, ale nakonec svolila a prostřednictvím mobilní aplikace začala komunikovat s údajným nadřízeným zmíněného vojáka – generálem, u něhož se za dovolenou měla přimluvit. Na její přímluvu, aby voják dostal dovolenou, obdržela odpověď, že musí zaplatit za jeho letenku a uvolnění na dovolenou částku zhruba dvacet tisíc amerických dolarů,“ popsala Glogovská.

Ženě se do placení zpočátku nechtělo, nakonec se ale nechala od „vojáka a generála“ přesvědčit, aby poslala alespoň část peněz. Prý až za ní přiletí, tak na letišti spolu od nějakého agenta převezmou kufr, kde bude 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun).

Varování nezabralo

„Jelikož žena prakticky neměla úspory, zařídila si půjčku od nebankovní společnosti ve výši 200 tisíc korun a ve dvou platbách poslala přibližně 1600 dolarů (35 250 Kč). Když zahraniční platby na poště prováděla, pracovnice ji varovala, že se zřejmě jedná o podvod. Žena to napsala ‚generálovi‘ a on ji ujistil, že to podvod není,“ přiblížila Glogovská.

Žena poté komunikovala již jen s údajným generálem, který po ní začal požadovat další platby za různé služby, například za uvolnění vojáka, pak za uvolnění zmíněného agenta s kufrem a podobně.

„Na poškozenou vyvíjel nátlak, a dokonce jí vyhrožoval, že ji obviní z praní špinavých peněz nebo že k ní domů přijde imigrační úřad apod. Peníze neměla, ale ze strachu, co by jí mohl udělat, si brala další a další půjčky a peníze posílala.

V průběhu několika měsíců žena pod stupňujícím se nátlakem uzavřela 25 půjček u různých nebankovních společností v částce nejméně 1,5 milionu korun, které postupně odeslala dle pokynů podvodníků. Kvůli těmto událostem nyní řeší insolvenci a nakonec se rozhodla vše oznámit na policii.

Jak nenaletět?

Policie pravidelně upozorňuje, že rizika on-line seznamování se týkají dětí i dospělých. Zpravidla jde o vykutálené podvodníky, kteří se z důvěřivců pod rouškou náklonnosti snaží vylákat peníze. Policejní statistiky doslova lemují dennodenně případy zamilovaných doktorů a vojáků, kterým lidé z Česka svěřili nemalé prostředky.

Česká spořitelna v rámci své preventivní kampaně, kdy se snaží ochránit účty svých klientů, již dříve zveřejnila praktiky, které podvodníci u tzv. love scamů často používají:

  • Reakční všímavost – útočník umí zacházet s detaily ze soukromí, o kterých ani nevíte, že jste mu je prozradili. Vyčíhal si je i na sociálních sítích. Tím začíná navozovat pocit důvěry a intimity.
  • Citové vydírání – přichází se silným, dojemným příběhem. Může to být válka, úmrtí blízké osoby, rozvod nebo třeba lékař zachraňující děti.
  • Vyvolávání tlaku – po nějaké době začne na svou oběť tlačit. Nutí ji ke krokům, kterými podmiňuje naplnění vztahu. Někdy se naschvál odmlčí, lže, že už nechce pokračovat, protože po své oběti přece nemůže chtít peníze.

Bezpečnostní experti také poradili, jak se mohou lidé bránit. „Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte se přátel, kdo to je, zda ho/ji znají. Hledejte ještě jiné důkazy o tom, že tento člověk skutečně nemá falešnou identitu,“ poradili bezpečnostní experti spořitelny.

„Netajte nikdy tento romantický příběh z internetu a svěřte se svým blízkým. Poraďte se s více lidmi, kamarády, rodinou. Beze studu mluvte o tom, že po vás někdo ‚ze sítí‘ chce peníze a vy ho asi milujete. Může se to stát každému,“ stojí v doporučení spořitelny.

Foto: Policie ČR

Varovný leták Policie ČR

Výběr článků

Načítám