Hlavní obsah

Objem dat ve školství vzroste stonásobně. Přibydou i bezpečnostní incidenty

23. 11. 2020, 11:08

Objem dat využívaných tuzemskými základními a středními školami by se mohl během příštích tří až pěti let zvětšit až stonásobně. Stejnou měrou vzroste i množství bezpečnostních incidentů. Školy by se tak mohly potýkat s podobnými kybernetickými hrozbami, jako například nemocnice. Vyplývá to z analýzy společnosti Altron.

Foto: Archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

Postupující digitalizace ve školství, ať už vlivem distanční výuky, nebo implementace interaktivních výukových metod, stupňuje nároky na vhodnou správu a zabezpečení využívaných dat. Podle odborníků Altronu by měla vzniknout dlouhodobá jednotná strategie nakládání s daty ve školství, zahrnující i nutné řešení jejich zranitelnosti.

V současné době je v České republice téměř 4200 základních škol a 1300 středních škol. Pokud by každá základní a střední škola měla vlastní vhodně zabezpečenou datovou infrastrukturu, investice do nich by mohly podle Altronu dosáhnout zhruba 2,7 miliardy korun.

Kyberútoků na online výuku přibývá, varovalo ministerstvo školství

„Z naší zkušenosti předpokládáme, že kvalitní řešení pro základní a střední školy by se mohlo pohybovat minimálně na úrovni 300 000 korun, pravděpodobněji spíše půl milionu,” uvedl generální ředitel Altronu Martin Souček.

Součástí řešení prevence bezpečnostních incidentů v online prostředí škol by podle Altronu mohl být i větší důraz na důkladná plošná školení učitelských sborů. „Koncepci správy obsahu a zabezpečení dat využívaných ve školách by se měly věnovat státní orgány. Spolu s tím by jistě vyvstala nutnost investic ze strany zřizovatelů škol do vhodné infrastruktury,” dodal Souček.

Útoky na online výuku

Ministerstvo školství již na konci října varovalo, že se množí útoky na online výuku. V souvislosti s tím Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vypracoval sérii doporučení k zajištění bezpečnosti videokonferencí.

„Jelikož se množí zprávy například o narušování online výuky na školách, rozhodli jsme se připomenout naše materiály, které uživatelům i IT správcům pomohou nastavit bezpečné prostředí pro videokonference bez ohledu na to, zda jde o firemní poradu nebo školní přednášku. Tyto materiály jsou zdarma a použitelné prakticky kýmkoli,“ vysvětlil Jiří Táborský, vedoucí oddělení komunikace NÚKIB.

„Jednání narušitelů vyučovacích hodin považujeme za velice nezodpovědné a znevažující nejen práci učitelů, ale také samotných žáků. Důrazně na ně apelujeme, aby se takového jednání, a to zejména v současné nelehké době, zdrželi. Doporučili jsme školám, aby poučily žáky a studenty o tom, že nemají poskytovat své přihlašovací údaje třetím stranám,“ podotkla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství, s tím, že další informace o bezpečném vyučování se mohou školy dozvědět také v příručkách NÚKIB.

Konkrétně NÚKIB vypracoval následující materiály: Videokonference bezpečně, Bezpečná práce na dálku – doporučení pro firmy i zaměstnance a Bezpečnostní standard pro videokonference. Všechny jsou dostupné online.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků