Článek
Ještě v březnu se Spy.SpinOk nedostal ani do první desítky nejrozšířenějších virů v Česku, podle nejnovějších statistik Esetu nicméně podíl tohoto nezvaného návštěvníka vzrostl v uplynulém měsíci až na 2,83 %.
Není to nijak zásadní podíl, nicméně až následující týdny ukážou, zda přichází nová útočná vlna či zda je současný nárůst jen jednorázovou anomálií.
Riziko pro data a soukromí
V jednotkách procent se pohybují i další škodlivé kódy, které v současnosti útočí na platformu Android nejčastěji. Tím vůbec nejrozšířenějším malwarem je na zařízeních se systémem od Googlu aktuálně Andred, před kterým Novinky varovaly již dříve. Jeho podíl mezi ostatními hrozbami dosahuje 5,17 %.
„Jedná se o softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům,“ podotkl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.
V minulosti jej bezpečnostní experti nejčastěji zachytili v podvodných aplikacích, které se nabízejí v neoficiálních obchodech. Šlo například o napodobeninu YouTubu, ale také o nejrůznější hry či balíčky s emotikony.
Jak je tedy z řádků výše patrné, škodlivý kód Spy.SpinOk patří mezi přímé hrozby, a to především pro naše data a soukromí.
„Konkrétně Spy.SpinOk je typem malwaru, který má provádět v zařízeních obětí špionáž. Útočníci mohou jeho prostřednictvím získávat informace o souborech i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení. Vývojářům aplikací mohou nabízet tento modul jako marketingový doplněk zvaný Software Development Kit,“ vysvětlil bezpečnostní expert.
Andreed tak nebezpečný není
Nejrozšířenější hrozba pro mobily, škodlivý kód Andreed tak nebezpečný není. Jde o tzv. adware. Útočníci se tedy prostřednictvím něj nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.
Rozhodně to však neznamená, že adware je v tomto srovnání bez rizika. „Nevyžádaná agresivní reklama může fungovat jako prostředník mezi námi a závažnějšími typy škodlivých kódů. Reklamní odkazy nás totiž mohou odvést na webové stránky, na kterých můžeme do zařízení stáhnout nebezpečnější malware,“ varoval Jirkal.
Andreed se nejčastěji šíří prostřednictvím upravených aplikací, které si uživatelé mohou stáhnout z neoficiálních obchodů. V uplynulém měsíci na něj například uživatelé mohli narazit především ve falešných hrách.