Článek
Aktéři případu se znali několik let. Dříve oba žili a pracovali v zahraničí, kde si pomáhali. „Obviněný tenkrát kamarádovi například pomohl zřídit v cizí zemi bankovní účet, protože neovládal tamní jazyk. Také proto ho požádal o pomoc s navýšením limitů na svém zahraničním bankovním účtu,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.
Kamarád mu pomoc přislíbil a nechal si od poškozeného zaslat několik autorizačních kódů, s jejichž pomocí měl podle domluvy autorizovat navýšení limitů. „Místo toho však bez vědomí svého kamaráda prostřednictvím vylákaných kódů autorizoval platbu ve výši 105 tisíc eur, která tak odešla z účtu poškozeného na jeho bankovní účet,“ doplnila Glogovská.
Když muž zjistil, že místo slíbeného navýšení limitů mu z účtu zmizely peníze, oznámil vše na policii. „Vyšetřovatelé ověřili uvedené informace a okamžitě učinili opatření potřebná k tomu, aby banka provedla blokaci zaslaných peněz na bankovním účtu, kam byly odeslány,“ poznamenala mluvčí.
Podvodník přesto stačil z celkové sumy odebrat přes 220 tisíc korun. Zhruba 150 tisíc vybral v hotovosti z bankomatu, přes 25 tisíc odeslal své matce na bankovní účet v zahraničí a další peníze utratil za nákup mobilního telefonu a chytrých hodinek.
Zbývající částku ve výši přes 2,3 milionu korun banka na žádost policistů zablokovala a poté vrátila poškozenému. Kromě toho policisté zajistili zakoupenou elektroniku.
Po zajištění důkazů si policisté vyžádali od státního zástupce souhlas k zadržení podezřelého. Vyšetřovatel ho poté obvinil z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.
Soud následně rozhodl o umístění obviněného do vazební věznice.