Hlavní obsah

Kyberútok se nizozemské univerzitě nakonec vyplatil. Za výkupné získá zpět více peněz

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Maastricht

Nizozemská univerzita v Maastrichtu získá po třech letech zpět výkupné za kybernetický útok. Díky růstu hodnoty bitcoinu přitom obdrží více než dvouapůlnásobek původně zaplacené částky, tedy v přepočtu přes půl milionu eur (12,4 milionu Kč). Škola to potvrdila agentuře AP.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Počítačové systémy Maastrichtské univerzity na jihu Nizozemska byly v roce 2019 napadeny ransomwarem. Jde o škodlivý kód z rodiny vyděračských virů, u kterých probíhají útoky prakticky vždy na chlup stejně. Nejprve zašifrují záškodníci všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik milionů korun.

Přesně to se stalo také nizozemské univerzitě. „Zločinci zašifrovali stovky serverů a zálohovacích systémů Windows, čímž zabránili 25 000 studentů a zaměstnanců v přístupu k vědeckým datům, knihovně a poště,“ uvedl deník De Volkskrant.

Hackeři požadovali v bitcoinech 200 000 eur, tedy více než 4,9 milionu korun podle aktuálního kurzu. Univerzita se jim po týdnu rozhodla vyhovět, protože by mohlo dojít ke ztrátě osobních údajů a studenti by nemohli skládat zkoušky ani psát závěrečné práce.

Spadla klec. Evropské a americké úřady zasáhly proti šiřitelům ransomwaru

Hardware

Bílý kůň na Ukrajině

Nizozemské policii se podařilo vystopovat část výkupného, jež putovalo do digitální peněženky muže žijícího na Ukrajině, který hackerům sloužil jako bílý kůň. Policie v roce 2020 jeho účet obsahující různé kryptoměny, včetně částky zaplacené univerzitou v Maastrichtu, zablokovala a nyní se peníze konečně vrátí zpět univerzitě.

Díky růstu hodnoty bitcoinu přitom univerzita dostane mnohem více, než zaplatila.

„Peníze nepoputují do obecného rozpočtu, ale do fondu určeného na pomoc studentům ve finančních potížích,” řekl ředitel informačních a komunikačních technologií (ICT) na univerzitě Michiel Borgers. Vyšetřování kybernetického útoku a hledání pachatelů dál pokračuje.

Experti: Útok na ŘSD byl sofistikovaný, obnova systémů může trvat dlouho

Bezpečnost

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám