Hlavní obsah

Kvůli kyberútoku pošle kraj benešovské nemocnici 30 milionů korun

28. 1. 2020, 9:08 – Praha

Středočeský kraj dá benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztrátu způsobenou prosincovým kybernetickým útokem. O poskytnutí neinvestiční dotace tento týden rozhodli krajští zastupitelé. Počítačový kryptovirus ochromil provoz nemocnice 11. prosince. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. Případ vyšetřuje policie, data v nemocnici podle kriminalistů napadl ruský vir Ryuk a nešlo o cílený útok na jeden subjekt.

Foto: Jan Doležal / CNC, Profimedia.cz

Benešovská nemocnice

Článek

Opozice chtěla na pondělním jednání vědět, jak se kraj snaží do budoucna podobným útokům předcházet. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) uvedla, že v benešovské nemocnici jsou nastavována bezpečnostní opatření ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Jsme připraveni tuhle praxi přenést i do ostatních nemocnic," dodala. Kraj podle ní čeká na ukončení vyšetřování ze strany NÚKIB.

Neútočil pouze v Česku. Počítačový virus Ryuk napadl nemocnice a úřady i v USA

Vedení hejtmanství také pověřilo Středočeské inovační centrum, aby se zabývalo opatřeními ke zvýšení bezpečnosti v krajských nemocnicích a jejich lepší ochranou před kyberútoky. "Už v prosinci jsme vytvořili určitou pracovní skupinu," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

Benešovská nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů. Konečná čísla budou známa až v polovině roku, podle hejtmanky se mohou vyšplhat až na 50 milionů korun.

Benešovská nemocnice obnovila provoz po útoku hackerů

Otázkou je, nakolik se dá proti kyberútokům pojistit. Podle Bezděka mají nemocnice dvě pojistné smlouvy. Jedna se týká odpovědnosti za škodu způsobenou provozem a za škodu, kterou zařízení způsobí pacientům, a druhá je rámcová k majetku. V rámci druhé smlouvy jsou i ustanovení týkající se situací, kdy je poškozeno elektronické zařízení nebo vzniknou ztráty na produkci. "Nechali jsme to ověřit, předběžné stanovisko pojišťovny, která by to měla krýt, je negativní," uvedl Bezděk. Nemocnice si podle něj budou muset vyhodnotit, jaká je výše dosavadního pojistného vzhledem k riziku.

Po prosincovém kyberútoku nebylo v nemocnici možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Nyní už zařízení podle hejtmanky funguje standardně. Dohánějí se odložené operace, ale o pacienty je podle ní postaráno v plné šíři služeb.

Reklama

Související články

Výběr článků