Hlavní obsah

Benešovskou nemocnici ochromil počítačový virus, pacienty z JIP převezli jinam

11. 12. 2019, 7:26 • Aktualizováno 11. 12. 2019, 17:08
Právo, ČTK, rap

Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na středu napadl nemocniční počítačový systém. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené. Lékaři přeložili devět pacientů z oddělení JIP a ARO do jiných nemocnic. Zdravotníci sice ordinují, použít například rentgen ale není možné. Záchranná služba vozí pacienty jinam.

Foto: Jan Kholl, ČTK

Areál benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil počítačový kryptovirus.

Článek

Nemocnice vyzvala pacienty, aby do nemocnice nechodili na vyšetření. Ti, kteří dorazili, jsou přeobjednáváni, operace se překládají na jiný termín.

Odpoledne lékaři rozhodli, že pacienty z oddělení JIP a ARO přeloží jinam. Podle vedení nemocnice nešlo o evakuaci, ale o preventivní opatření. Přístroje, na které jsou tito vážně nemocní lidé napojení, sice fungovaly, ale kvůli tomu, že se počítačový systém nepodařilo obnovit, zdravotníci nechtěli riskovat další možné komplikace a nesnáze s elektronikou. Převoz se týkal devíti pacientů, kteří byli transportováni například do příbramské nebo kolínské nemocnice.

Původně nemocnice nepočítala s tím, že by některé pacienty převážela jinam. „O hospitalizované pacienty je také postaráno, nepředpokládáme, že bychom je museli masivně někam převážet,“ řekl ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Pracuje se ručně

Na chodbách benešovské nemocnice není takový nával, jako bývá obvyklé, ale lidé přece přicházejí. Například na chirurgii dorazilo pár lidí na převaz ran.

Vedení nemocnice ujišťuje, že zdraví a životy pacientů nejsou ohrožené. „Péči zajišťujeme ručně, jako se to dělalo dřív, když nebyly žádné počítače. Provoz je samozřejmě omezený, ale lékaři jsou schopní pracovat i ručně. Pokud je někdo ve stavu ohrožujícím život, ošetříme ho, systém je zajištěný,“ řekl Ballek.

Někteří zaměstnanci také vyjádřili obavu, že kvůli ztrátě dat ze systému nebudou vypláceny výplaty. „Výplatní termín je 18. prosince, ten nebude ohrožen. Systém sice nefunguje, ale uděláme všechno, aby lidé dostali mzdy,“ dodal Ballek.

Roky útočil a nikdo si ho nevšiml. Nebezpečný virus byl odhalen až nyní

Bezpečnost

Výpadek začal ve 2:17 hodin na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače, a v 2:50 hodin již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Virus překonal bránu firewall a dva aktuální antivirové systémy.

„Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 300. V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě. V nemocnici zasedl operativně krizový štáb pro řešení nastalé situace,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Mrva.

O situaci dostala zprávu také záchranná služba. „Posílili jsme Benešov o jednu posádku, pacienty teď nevozíme do benešovské nemocnice, ale do nemocnici v okolí, tedy například do Příbrami nebo do Prahy,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zabezpečujeme mobil, tablet i počítač

Testy

Jediným akcionářem Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov je Středočeský kraj, podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se terčem útoku nestala žádná další krajská nemocnice. „Zatím o jiném zařízení nevíme,“ napsala ČTK dopoledne v SMS zprávě. Další krajské nemocnice jsou v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě
Radek Holý, mluvčí NÚKIB

Nemocnici nabídne pomoc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mluvčí NÚKIB Radek Holý ráno ČTK řekl, že se úřad snaží nemocnici kontaktovat.

„Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit," uvedl Holý.

Podle něj může nastat několik scénářů. „Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat,“ uvedl Holý.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

Reklama

Výběr článků