Hlavní obsah

Jak proměnit PC v nedobytnou pevnost

5. 3. 2015, 12:06
Novinky, mif

V poslední době se s nejrůznějšími počítačovými útoky doslova roztrhl pytel. Jak se někteří uživatelé přesvědčili na vlastní kůži, podceňovat je se nevyplácí. Poradíme, jak proti škůdcům zabezpečit počítač.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Na útoky počítačových pirátů je vhodné být připraven. Ilustrační foto

Článek

Útoky jsou neustále sofistikovanější. Propašovat nezvaného návštěvníka do cizího stroje se snaží prostřednictvím nevyžádaných e-mailů i podvodných internetových stránek. Vydávají se přitom za vymahače dluhů, zaměstnance doručovacích společností, bankéře, ale klidně i za běžné spoluobčany, kteří se jen náhodou dostali k vašim datům.

Poznat na první pohled, že se jedná o podvod, tak může činit problém i zkušenějším uživatelům. Na útoky počítačových pirátů je proto vhodné být připraven. Lidé totiž na pevných discích uchovávají stále více citlivých informací.

Vedle osobních fotografií také kopie občanských a řidičských průkazů, nejrůznějších smluv a samozřejmě i hesla k online účtům, a to zpravidla i včetně internetového bankovnictví. Problém pirátům dnes nedělá ani obejít zabezpečení prostřednictvím SMS zpráv a jednoduše tak vybílit svým obětem účet – jednoduše se napíchnou na chytrý telefon.

Každý program umí něco jiného

Odhalit takové smetí pomáhají speciální programy, z nichž každý se specializuje na něco jiného. Některé si dovedou poradit s trojskými koni či spywarem a další zase detekují takzvané keyloggery (program zaznamenávající stisk každé klávesy). Existují také programy, jež dovedou před nezvanými návštěvníky zabezpečit i chytré telefony a počítačové tablety.

Cena specializovaných bezpečnostních aplikací se zpravidla pohybuje od 500 do několika tisíc korun.

Vedle toho ale existují také bezplatné alternativy, které nejčastěji firmy nabízejí pouze k vyzkoušení a zaplatit chtějí až za pokročilejší verzi. Ale i proto, aby v nich mohly zobrazovat reklamu a tím vydělávat peníze.

Spamihilator: Zatočí s nevyžádanou poštou

Většina e-mailových klientů obsahuje nástroje pro blokování nevyžádané pošty. Výjimkou není ani populární Microsoft Outlook či Mozilla Thunderbird. Pokud se vám však zdá filtr těchto programů málo účinný, můžete vyzkoušet doplňkový program Spamihilator.

Stejně jako většina podobných aplikací dokáže program automaticky vyhodnotit příchozí e-mail a v případě podezření jej zařadí do složky s nevyžádanou poštou. Přímo na serveru přitom dokáže takové zprávy ihned přesunovat do koše, abyste je nemuseli zbytečně stahovat nebo manuálně odstraňovat.

Spamihilator nabízí jeho německý autor Michel Krämer zdarma. To je nejspíše také jeden z důvodů, proč se tento užitečný nástroj drží několik posledních měsíců na vrcholu žebříčků nejstahovanějších aplikací.

Eset Smart Security 8: Bič na hackery

Osmou generaci bezpečnostního balíku nástrojů Smart Security nabízí domácnostem i firmám společnost Eset. Ten obsahuje antispyware, osobní firewall, antispamový filtr a antivirus, zabezpečit tak dovede počítač po všech stránkách. Nad konkurencí vyniká především díky technologii Anti-Theft.

Jde o modul, který se snaží zamezit krádežím a ztrátám počítačů, především tedy notebooků. Když svůj stroj nebudete moci najít, jednoduše se připojíte do on-line portálu služby a necháte jej ukázat na mapě.

Symantec Norton Internet Security: kompletní ochrana PC

Norton Internet Security od společnosti Symantec je kompletní balík pro ochranu počítače, podobně jako výše uvedený Eset Smart Security. Kromě antispamu obsahuje také antivirus, antiphishingovou ochranu a nástroj pro odstraňování spywaru.

Sám dokáže automaticky naplánovat kontrolu PC a aktualizaci všech součástí bezpečnostního balíku na dobu, kdy počítač není používán. Díky tomu je vhodný pro použití i na pomalých počítačích. Součástí balíku je navíc nástroj pro ochranu chytrých telefonů a počítačových tabletů.

Plná verze je placená. Roční licence pro jeden počítač vyjde na necelých 1300 Kč. Symantec navíc nabízí speciální licenci s možností zálohy dat on-line (až do velikosti 25 GB), která na 12 měsíců vyjde na 1900 Kč.

ZoneAlarm free: Důkladná obrana proti pirátům

Program ZoneAlarm free od společnosti ZoneLabs je alternativou k firewallu, který je předinstalován v operačním systému Windows od společnosti Microsoft. Jeho hlavním úkolem je stejně jako v případě řešení od amerického softwarového gigantu bránit počítač proti nezvaným návštěvníkům.

Program je velice jednoduchý na obsluhu a neustále běží na pozadí operačního systému, přesto je jeho přínos nepopiratelný. Uživatel si u něj může sám určit, který program má přístup k internetu a který ne.

Tím, že neustále běží na pozadí a v podstatě sleduje neustále síťovou komunikaci, může občas vytěžovat hardware počítače, a dokonce i zpomalovat připojení. To je daň za bezpečí. V placené verzi navíc dokáže ZoneAlarm monitorovat příchozí e-maily a vyhledávat nebezpečné přílohy nebo vyhledat zdroj útoku.

Reklama

Výběr článků