Hlavní obsah

Internetovým hrozbám kralují nechtěné reklamy, za které se maskují viry

3. 10. 2018, 15:55
Novinky, ort

Nejčastěji se tuzemským internetem šíří nechtěné reklamy, které se snaží uživatele přimět, aby si stáhli infikované doplňky internetového prohlížeče. V čele žebříčku nejrozšířenějších webových hrozeb se drží tyto škodlivé kódy již druhý měsíc. Vyplývá to z informací antivirové společnosti Eset.

Foto: Steve Marcus, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle nejnovějšího žebříčku, který byl zveřejněn ve středu, byl v uplynulém měsíci nejrozšířenější hrozbou JS/Adware.Agent.AA. Podíl tohoto škodlivého kódu nicméně klesl o deset procentních bodů na 22 %.

„Oproti jiným škodlivým kódům je podíl JS/Adware.Agent.AA nadále nezvykle vysoký. Žádná jiná námi detekovaná hrozba nepřesáhla podíl 10 %,“ řekl Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

Na serverech s nelegálními kopiemi filmů

Podle Dvořáka se JS/Adware.Agent.AA nejčastěji vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů. „Má podobu reklamy, jež nabádá uživatele, aby si stáhli doplněk internetového prohlížeče. Slibují přitom zrychlení práce s prohlížečem, ale skutečnost bývá úplně opačná,“ konstatoval.

„Různé druhy adware obsadily v zářijovém žebříčku nejčastěji zachycených internetových hrozeb hned čtyři pozice z deseti. Na druhé příčce se s podílem 7,5 % umístil JS/Adware.Agent.AC, čtvrtý byl HTML/Adware.Agent.A s podílem 2,3 % a pátý JS/Adware.AztecMedia s podílem 2,1 %. Celkově různé druhy adware v září představovaly více než třetinu (konkrétně 33,9 %) detekcí,“ konstatoval bezpečnostní expert.

Těžařské viry na ústupu

Odborník zároveň zdůraznil, že setrvalý pokles pokračoval v září i u těžařských virů. Ty se zabydlí v napadeném stroji, vytěžují výkon sestavy a potají těží kybernetické měny. Ty pak mohou směnit za skutečné peníze.

„Nejčastější malware tohoto druhu, JS/CoinMiner, minulý měsíc představoval pouhá dvě procenta zachycených škodlivých kódů. Jeho podíl na internetových hrozbách v Česku oproti srpnu klesl na méně než polovinu,“ uzavřel Dvořák.

Přehled deseti nejčastějších hrozeb zachycených v září naleznete v tabulce níže.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za září 2018
1. JS/Adware.Agent.AA (22 %)
2. JS/Adware.Agent.AC (7,5 %)
3. HTML/ScrInject (2,9 %)
4. HTML/Adware.Agent.A (2,3 %)
5. JS/Adware.AztecMedia (2,1 %)
6. JS/CoinMiner (2 %)
7. HTML/FakeAlert (1,8 %)
8. SMB/Exploit.DoublePulsar (1,6 %)
9. Java/Adwind (1,2 %)
10. Win32/GenKryptik (1,1 %)

Reklama

Související témata:

Výběr článků