Hlavní obsah

Hackeři Islámského státu vyřadili francouzskou televizi z provozu

9. 4. 2015, 6:26 – Paříž

Mezinárodní frankofonní televizi TV5Monde napadli ve středu večer hackeři hlásící se k hnutí Islámský stát (IS). Televize od 22:00 SELČ nevysílala ani na jednom kanále, obrazovky zůstaly černé. Počítačoví piráti napadli i web stanice a její profily na sociálních sítích. Provoz televize byl částečně obnoven kolem jedné ráno.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Na internetové stránky TV5Monde a na její profily na sociálních sítích hackeři podle ředitele stanice Yvese Bigota vyvěsili požadavky Islámského státu. Na Facebook pak umístili údajné průkazy totožnosti a životopisy příbuzných francouzských vojáků, kteří se podílejí na operacích proti IS.

„Vojáci Francie, držte se stranou Islámského státu! Máte šanci zachránit své rodiny, využijte ji,” napsali piráti na Facebooku TV5Monde. Ve jménu Alláha vede „kyberchalífát” svůj „kyberdžihád” proti nepřátelům Islámského státu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hackeři rovněž obvinili francouzského prezidenta Françoise Hollanda, že spáchal „neomluvitelnou chybu”, když vede „válku, která je k ničemu”.

„Proto Francouzi dostali v lednu dárky v Charlie Hebdo a Hyper Casher,” uvádělo se dále v textu s odkazem na teroristické útoky v Paříži na časopis Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí. Piráti rovněž vyhrožovali, že „právě hledají rodiny vojáků, kteří se zaprodali Američanům”.

Útok byl „nevídaný” a „velkého rozsahu”, uvedla na Twitteru technická ředitelka TV5.

Dlouhé odstraňování škod 

Po půlnoci stanice zprovoznila svůj profil na Facebooku i na Twitteru. Internetové stránky TV5Monde jsou ale stále nedostupné. Stanice stále vysílá jen v některých oblastech.

Vzhledem k rozsáhlému poškození systémů bude dosažení plné funkčnosti trvat „hodiny, ne-li dny”, řekl agentuře AFP generální ředitel stanice Yves Bigot.

Hacekři zaútočili v den, kdy TV5Monde spustila nový tematický kanál věnovaný „způsobu života po francouzsku”, ve středu začal vysílat v severní Africe, na Blízkém východě a v asijských zemích. Podle Bigota ale útok se spuštěním nového kanálu nesouvisí, protože kybernetický úder takového rozsahu bylo potřeba připravovat týdny.

Mezinárodní frankofonní televize TV5Monde sídlí v Paříži a vysílá ve více než 200 státech nebo územích světa.

Francie je součástí mezinárodní koalice v čele s USA, která už několik měsíců podniká letecké údery v Iráku a Sýrii, kde se Islámský stát zmocnil rozsáhlých území a vyhlásil tam chalífát. Francouzské úřady odhadují, že do Iráku a Sýrie odjelo za IS asi 1500 francouzských občanů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků