Hlavní obsah

Deepfaky v nejvyšších patrech politiky. Na síti řádil falešný Marco Rubio

4:12
4:12

Poslechněte si tento článek

Washington

Policejní statistiky lemují stále nové případy podvodníků, kteří se vydávají za známé osobnosti a tahají z tuzemských uživatelů peníze či citlivé informace. Mohlo by se tak zdát, že deepfaky představují problém jen v Česku. Opak je ale pravdou, napálit nejvyšší patra zahraniční politiky se nyní snažil s využitím umělé inteligence (AI) neznámý pachatel, který se vydával za amerického senátora a bývalého prezidentského kandidáta Marca Rubia.

Foto: Brendan Smialowski, Reuters

Marco Rubio

Článek

Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video. Na pravdě se ovšem tento materiál nezakládá. AI dovede klidně i z pár fotek obraz rozpohybovat a rozmluvit tak, aby to vypadalo, že k vám promlouvá skutečně nějaká známá osobnost.

A přesně to se stalo i v případě amerického senátora. Podfukář pomocí umělé inteligence věrně napodobil jeho hlas i styl psané komunikace. Následně se prostřednictvím textových a hlasových zpráv snažil oslovit řadu vysoce postavených osob včetně tří zahraničních ministrů, guvernéra jednoho amerického státu a člena amerického Kongresu, jak upozornil deník The Washington Post.

Podle zprávy začala podvodná kampaň v polovině června, kdy si pachatel založil účet na šifrované komunikační platformě Signal. Jako uživatelské jméno použil adresu „Marco.Rubio@state.gov“ – falešnou, ale věrohodnou variantu oficiálního e-mailu amerického senátora. Kromě toho využíval i vizuální prvky a loga ministerstva zahraničí a prokazoval podrobné znalosti vnitřních předpisů a dokumentace.

Přístup k důvěrným informacím i zabezpečeným účtům

Z falešného účtu zasílal podvodník hlasové zprávy, v nichž napodobil Rubiův hlas, nejméně dvěma lidem. Jednu osobu kontaktoval také textovou zprávou s pozvánkou ke konverzaci. Komunikace probíhala výhradně přes aplikaci Signal, kterou v minulosti využívala například administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, kdo za celou operací stojí. Zatím není jasné, zda se jedná o jednotlivce, nebo o skupinu. Podle dostupných informací se motivy pachatele pravděpodobně týkaly pokusu získat přístup k důvěrným informacím nebo zabezpečeným účtům.

Ministerstvo zahraničí případ vyšetřuje, avšak odmítlo sdělit obsah zpráv i totožnost osob, které byly podvodníkem kontaktovány. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se ke kauze nevyjádřil. Vydávání se za federálního činitele je ve Spojených státech trestným činem.

Podvodníci řádí i v Česku

Podle expertů je tento případ dalším varováním před rostoucím zneužíváním umělé inteligence k podvodům a manipulaci. Falešné hlasy i deepfake technologie se stávají stále sofistikovanějšími a obtížněji rozpoznatelnými.

V Česku se s deepfaky setkáváme nejčastěji u nejrůznějších investičních podvodů. Často se takto šíří falešná videa s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, s prezidentem Petrem Pavlem či senátorem Pavlem Fischerem. Jak je z řádků výše patrné, samotní politici – případně i nějaké celebrity – ale tato videa nenatočili, jedná se o výplod umělé inteligence.

Cíl podobných videí je vždy stejný – známá osobnost vám slibuje pohádkové bohatství i při drobných investicích. Žádná z podobných „pohádek“ ale ještě nikdy neměla šťastný konec, policejní statistiky doslova lemují případy lidí, kteří sedli podvodníkům na lep a o investice nenávratně přišli.

Podvodné video s Andrejem BabišemVideo: Novinky

Podvodné video s českým prezidentem Petrem PavlemVideo: Novinky

Jak se bránit?

  • Nevěřte na pohádky, pokud známá osobnost slibuje zázračné zhodnocení investic, jde s největší pravděpodobností o podvod.
  • Nevyplňujte na webových stránkách, na které podvodná videa pravidelně odkazují, žádné svoje údaje. A pokud jste to udělali, vyvarujte se následné komunikace s podvodníky ať už po telefonu, e-mailu, či například WhatsAppu.
  • Rozhodně neposílejte své peníze na žádnou platformu, kterou si předtím důkladně neprověříte. Vhodné je se poradit s nějakým finančním poradcem, kterému důvěřujete, případně se na nabídku optat přímo ve své bance.
  • Platí totéž jako u falešných novinářů. Pokud jste se nechali deepfakem nachytat a jakékoli peníze jste poslali, je nutné co nejdříve kontaktovat vaši banku a zároveň i policii a celou situaci jim popsat. Vyvarujte se další komunikace s kyberšmejdy, neboť z vás budou jen lákat pod různými záminkami další peníze.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Výběr článků

Načítám