Článek
Jeden z uživatelů nedávno zaujal internet tím, že využil ChatGPT k vytvoření své dospělé verze z dětské fotografie, čímž odstartoval virální trend. Ten kombinuje sílu umělé inteligence se zábavou a kreativitou, protože stále více lidí experimentuje s vizuálními projekty na téma cestování časem, píše web AIbase.
Někteří uživatelé dokonce zkoušejí tuto technologii na bizarních objektech – například na sklenici mléka, aby zjistili, jak by zestárlo. Výsledky byly často komické a virální.
Velkou oblibu si tyto efekty získaly na čínské platformě Douyin, kde si funkci „AI Time Machine“ do 4. července vyzkoušelo přes 171 000 lidí. Dále také uživatelé používají aplikaci Luma AI, která umožňuje vytvářet videa z jednoho statického obrázku a výzvy.

Ukázka trendu cestování časem na čínské platformě Douyin
Luma používá transformační model, který byl vycvičen na videích, a stejně jako všechny generativní umělé inteligence využívá vzory v těchto tréninkových datech k vytváření nových.
Společnost program popisuje jako „první krok k vytvoření univerzálního imaginárního motoru“ a videa, která vytváří, jsou často jako sny nebo noční můry.
Mix humoru a hororové atmosféry
Trend se také objevil na sociální síti TikTok. Lidé používají stará videa z platformy Vine, která se pak zvrhávají do bizarního směru, píše web The Independent.
Objevují se v nich tajemné postavy, které cestují časem, aby zabránily virálnímu šíření videa nebo zkazily jeho pointu. Tyto narušitelé působí děsivě a videa doprovází znepokojivá hudba, čímž vzniká mix humoru a hororové atmosféry.
Tato videa ukazují znepokojivý, ale zároveň fascinující způsob, jak lze využít umělou inteligenci k tvorbě nového typu obsahu.
@yourbirthcertificate DON'T BELIEVE HIM | (ORIGINAL) #kingbach #onlyaspoonful #meme #ai #fyp
♬ original sound - YourBirthCertificate - YourBirthCertificate
U diváků vyvolávají rozporuplné reakce – mnohé baví, ale zároveň v nich vzbuzují obavy. Někteří komentátoři upozorňují, že tento trend může být předzvěstí toho, jak AI v budoucnu promění podobu vizuálních médií a ovlivní, co lidé sledují.
Jiní naopak poznamenali, že jde o způsob, jak umožnit návrat videí z Vine - kdysi populární videoslužby, která byla v roce 2017 ukončena a v mnoha ohledech byla předchůdcem TikToku.
Zveřejňování videí vytvořených pomocí umělé inteligence tak vzbuzuje na sociálních sítích, včetně TikToku, smíšené reakce. Platformy je většinou povolují, pokud jsou jasně označena jako generovaná AI. Problémem ale zůstává nekonzistentní kontrola a vymáhání těchto pravidel. To vyvolává obavy o transparentnost a důvěryhodnost obsahu.