Hlavní obsah

Stalkeři mají utrum. Policie začala používat umělou inteligenci k jejich dopadení

3:28
3:28

Poslechněte si tento článek

Cheshire, Velká Británie

Policie v hrabství Cheshire se stala první policejní složkou ve Velké Británii, která využívá umělou inteligenci (AI) jako nástroj při vyšetřování případů stalkingu. AI by neměla nahradit lidský faktor při této práci, ale naopak vylepšit a zrychlit to, co policisté dělají v současnosti. Policie navíc doufá, že tato technologie umožní identifikovat vzorce chování podezřelých v mnohem ranější fázi.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

V současné době policisté v okresní jednotce pro snižování škod (HRU), která vyšetřuje obvinění ze stalkingu a obtěžování, přezkoumávají důkazy ručně. Jednotka obvykle řeší deset případů stalkingu denně, píše web BBC.

Policie v čele s vedoucí oddělení stalkingu Danielle Knoxovou věří, že umělá inteligence dokáže analyzovat hlášení o incidentech ještě v době, kdy údajné oběti teprve hovoří s policejními operátory, a tím urychlí vyšetřování.

Na druhou stranu by AI neměla nahradit lidský faktor, který tato práce obnáší. „Máme etické komise a kontrolní mechanismy, které zajišťují, aby algoritmy fungovaly tak, jak chceme,“ řekla Knoxová.

AI urychlí vyšetřování

Umělá inteligence by měla být na základě informací poskytnutých oddělením lidských zdrojů policie a organizací Suzy Lamplugh Trust vycvičena tak, aby detektivům pomáhala identifikovat stalkingové chování.

Hlavním cílem podle serveru BBC je, aby tato technologie byla natolik inteligentní, že dokáže upozornit na potenciální případy stalkingu bez ohledu na to, zda oběti nebo svědci slovo stalking skutečně zmíní.

Program umělé inteligence je vyvíjen ve spolupráci s Univerzitou ve Warwicku a Univerzitou v Leedsu. Jejich výzkumní pracovníci vedou návrh a hodnocení AI nástrojů s cílem ověřit, zda splňují etické normy a potřeby policie.

Policejní a kriminální komisař hrabství Cheshire Dan Price také vyjádřil přesvědčení, že tato technologie urychlí vyšetřování. Požádal o 300 000 liber (8 872 725 Kč) z policejního fondu STAR (věda, technologie, analýza a výzkum) na zaplacení nové technologie.

„Namísto týmu lidí procházejících hromady dat by mohla umělá inteligence identifikovat vzorce chování a pracovat na případech v mnohem ranější fázi,“ vysvětlil Price. „Tam, kde byla umělá inteligence použita k vyšetřování různých trestných činů v jiných částech země, byla 25krát efektivnější než jednotliví detektivové,“ dodal.

V současné době tři čtvrtiny případů, které řeší oddělení lidských zdrojů, končí obviněním podezřelého. Price je přesvědčen, že tato technologie povede k ještě většímu počtu odsouzení a poskytne obětem větší a rychlejší ochranu.

Oběti stalkingu schvalují použití AI

Jedna z obětí stalkingu, kterou BBC na základě svolení označila jako Amy, věří, že technologie umělé inteligence mohla její utrpení ukončit dříve.

„Stala jsem se obětí dlouhodobého obtěžování od někoho, koho jsem znala. Věřím, že mi umělá inteligence mohla pomoct,“ řekla Amy.

„Postupem času vše nabíralo na intenzitě a byla jsem obtěžována v práci i doma. Dostávala jsem děsivé telefonáty a byla jsem zneužívána na internetu. Nakonec vše dopadlo násilným napadením,“ dodala.

Amy, která se nyní vrátila do práce, tvrdí, že stále trpí traumatem z toho, co se jí stalo. „Nikdo sice nemohl předvídat násilné napadení, ale to, co se dalo zachytit, byly prvky obtěžujícího chování. Kdyby byly věci zachyceny dříve, kdo ví? Mohlo se tomu předejít,“ uzavřela Amy.

Výběr článků

Načítám