Hlavní obsah

Pro nákup bez placení přijeli limuzínou, zlodějinu jim překazila umělá inteligence

2:45
2:45

Poslechněte si tento článek

Hořice

Zejména v menších obcích přibývá obchodů otevřených 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Vstup do nich je umožněn přes mobilní aplikaci, čipovou kartu nebo bankovní identitu, platí se bezhotovostně a na pořádek dohlížejí kamery propojené s umělou inteligencí. I navzdory tomuto zabezpečení se najdou lidé, kteří se pokusí systém oklamat, což zažil Jaroslav Švamberk, provozovatel několika nonstop prodejen na Jičínsku a Královéhradecku.

Foto: Potraviny Švamberk

Návštěva zlodějů v nonstop prodejně

Článek

Samoobslužné obchody bývají střežené kamerami a hlídané umělou inteligencí, která upozorňuje na podezřelé chování. Přesto dochází ke krádežím. Vyprávět by o tom mohl právě Jaroslav Švamberk, jenž spolu s manželkou provozuje obchod s potravinami v Hořicích na Jičínsku a také nonstop prodejny Naše špajzka na Boháňce a v Babicích u Nechanic na Královéhradecku.

„Máme teď čerstvou historku jako z akčního filmu. Ve čtvrtek v noci před prodejnou v Hořicích zaparkovala luxusní limuzína, navíc v protisměru. V ní pětice mladých lidí. Dva z nich si to namířili dovnitř a začali nakupovat. Tedy tvářili se, že zboží, hlavně alkohol a cigarety, řádně markují, ale ve skutečnosti přišli krást. Pak pokračovali na Boháňku, kde stejný trik zopakovali. Dokonce se smáli, jak přechytračili systém,“ uvedl Jaroslav Švamberk.

Foto: Potraviny Švamberk

Záznam z návštěvy zlodějů v potravinách v Hořicích

Ovšem díky nainstalovanému systému v obchodě už deset minut po odjezdu skupinky zlodějů věděli, že dvojici vedl devatenáctiletý mladík ze 40 kilometrů vzdáleného města.

„Hned jsme začali připravovat podklady pro policii. Navíc se zjistilo, že o tři hodiny dříve takto v uvozovkách nakupovali i v jiné 24/7 prodejně na Mělnicku. Teď je čeká vyšetřování a pokuta od policie, odhaduji to na deset tisíc. K tomu od nás pokuta dvakrát pět tisíc a samozřejmě úhrada všeho, co odnesli bez placení. A pokud to nezaplatí obratem a budou to chtít nechat na soud, vyjde je to ještě mnohem dráž,“ varoval Jaroslav Švamberk.

„Lidé si často myslí, že když v obchodě nikdo není, také je nikdo nevidí. Ale kamery jsou zapnuté pořád. Samozřejmě by bylo naivní si myslet, že u nich neustále někdo sedí a dívá se. Ale od toho jsou počítače, a hlavně umělá inteligence, které podezřelé chování nahlásí,“ upozornil Švamberk.

Posvítí si i na dědečky

Případ skupinky mladíků z limuzíny není jediným příkladem, kdy se nakupovalo za pět prstů. Například loni před Vánocemi řešil Jaroslav Švamberk případ staršího pána, který vzal z regálu baterie, rozhlédl se, a když se ujistil, že ho nikdo z personálu nevidí, schoval je do kapsy.

„Chtěl jsem ho nahlásit na policii, ale když byly ty Vánoce, zašel jsem za ním domů a ukázal mu záznam. Dost se divil, že jsme na něj přišli. Pak se omluvil a baterie zaplatil. Tak jsme to nechali být, ale plyne z toho poučení: I na dědečky si umělá inteligence posvítí,“ dodal obchodník.

Umělá inteligence nespí

- Předpoklad, že když nikoho nevidím, ani já nejsem vidět, dnes už prakticky neplatí. Ví to už i partička kluků z Hořic, která se rozhodla vozit se v dětských nákupních vozících. Ty ale nejsou na takovou váhu stavěné. Švamberkovi nechtěli škodu řešit hned přes policii, proto jednoho z mladíků vyzvali k nápravě e-mailem, na který ale nereagoval. Osobně i s tatínkem se dostavil, až když dorazil dopis od advokáta.

- Obchodníci ale mají i pozitivní historky. „Před prázdninami si dva mladí muži přišli koupit drahou lahev. Jeden ji ale upustil a rozbil, tak vzali druhou. U pokladny došlo na dohady. Ten, co lahev upustil, chtěl zaplatit jen jednu, ale ten druhý trval na zaplacení obou. To jsme ocenili, a protože rozbitou lahev uhradili, škodu, například za úklid, jsme dál neřešili,“ dodal Jaroslav Švamberk.

Výběr článků

Načítám