Článek
„Jestliže vlády USA, Číny nebo obě najednou najdou dostatečné zdroje energií, tak se globální ekonomika díky AGI drasticky promění do roku 2028,“ řekl Svoboda Novinkám.
Šéf firmy Apify Jan Čurn soudí, že nástup AGI může být blíž, než si myslíme. Možná dokonce bude chvíli trvat, než si toho všimneme.
„Někteří AI agenti už dnes fungují lépe než průměrný člověk v určitých úlohách a hranice, kdy to budeme nazývat AGI, je nejasná,“ řekl. Zároveň je pravděpodobné, že AGI bude dosažena interakcí více modelů umělé inteligence a agentů, tedy programů, které jsou schopny samostatně řešit složité úkoly, třeba vybrat termín dovolené, zajistit požadované ubytování i letenky podle požadavků cestujícího.
I když se objeví zpráva o dosažení AGI, může podle Čurna trvat nějakou dobu, než to skutečně ovlivní náš každodenní život, protože technologie si vždy žádá čas na rozšíření a přijetí.
„Jak rychle se to stane, záleží na tom, jak dobře lidé pochopí nové možnosti a jak rychle je začnou využívat,“ uvedl.
Podle jiných odborníků ale AGI vznikne o dost později. „Její příchod do pěti let neočekávám. Aktuální umělá inteligence je stále pouze zdatný statistický model, který je schopný napodobovat lidské přemýšlení, ale není schopen samostatně uvažovat v šířce lidského uvažování,“ řekl Novinkám technický ředitel společnosti MoroSystems Radek Teichmann.

Ještě delší časový horizont příchodu AGI vidí ředitel digitálně-konzultační společnosti FLO Andrej Hájek. „Kdybych to měl k něčemu přirovnat, napadnou mě složité nemoci jako rakovina nebo Alzheimer. Studujeme je desítky let, máme rozsáhlé poznatky o jejich mechanismech, ale skutečného průlomu v léčbě jsme stále nedosáhli,“ prohlásil.
U AGI je to podle něj podobné. Základní principy známe, technologie rychle postupuje, ale vytvořit systém s porozuměním, rozhodováním a emocemi na úrovni lidského mozku může trvat ještě desítky let.
„Výpočetní výkon nebo zdroje problém nejsou, ty vyřeší trh. Výzva je v samotných modelech. Jestli se někdy opravdu přiblížíme tomu, co máme v hlavě, to nikdo neví. Pokud ale AGI definujeme volněji, třeba jako systém, který zvládne nějakou menší část mentálního výkonu člověka, pak se jí nejspíš přiblížíme během deseti až dvaceti let,“ dodal.
Superinteligence může následovat v řádu týdnů
Podle Jiřího Hluchého, ředitele společnosti Frenkee, která se zabývá online finančním poradenstvím, může AGI realisticky dorazit už mezi lety 2030 až 2040.
„Někteří výzkumníci ze společností OpenAI nebo DeepMind mluví o horizontu pěti až deseti let. A co pak? Pokud bude dost schopná, tak se může sama vylepšovat. A to je zásadní rozdíl, přechod na superinteligenci může být extrémně rychlý, klidně v řádu týdnů,“ řekl Novinkám. Tempo vývoje po příchodu AGI se podle něj pravděpodobně ještě zrychlí.
„Neznamená to, že se druhý den probudíme do sci-fi filmu, ale je dobré i s tímto scénářem počítat,“ doplnil.
Technologie se zrychluje, ale naše schopnost ji chápat, regulovat a společensky zvládat zatím tak rychlá není. A právě v tom je možná větší riziko než v samotné inteligenci.
Pokud se podaří dosáhnout všeobecné umělé inteligence, může se podle Radka Teichmanna tempo zlepšování dramaticky zrychlit.
„Pokud se totiž AGI sama podílí na zlepšování dalších verzí sebe sama, například vývojem algoritmů, návrhem čipů nebo zefektivňováním tréninku, může následovat takzvaná inteligentní exploze. To by vedlo k velmi rychlému přechodu od AGI k superinteligenci,“ uvedl.
Otázka není jen kdy, ale hlavně za jakých podmínek. „Nejde totiž o to, jestli něco takového bude technicky možné, ale jak jako společnost nastavíme pravidla, kontrolní mechanismy a etické hranice. Technologie se zrychluje, ale naše schopnost ji chápat, regulovat a společensky zvládat, zatím tak rychlá není. A právě v tom je možná větší riziko než v samotné inteligenci,“ dodal.
Ohledně nástupu superinteligence varuje Petr Svoboda před možnými důsledky.
„Superinteligence po nástupu AGI může přijít klidně do dvou let a pravděpodobně způsobí globální konflikt nevídaných rozměrů,“ prohlásil. Po cestě podle něj existuje řada bariér, nicméně pokud se nechá superinteligence pracovat autonomně, tak si pravděpodobně sama navrhne lepší architekturu, než je ta stávající.
„A té už lidi nebudou rozumět, ani ji nebudou schopni kontrolovat. Takže jestli USA a Čína nebudou chtít globální kolaps, celé se to bude regulovat a dosažení AGI se stopne a nepřijde ještě velmi dlouho,“ uzavřel.