Hlavní obsah

ChatGPT zachránil ženě život. Pomohl diagnostikovat rakovinu o rok dříve než doktoři

4:57
4:57

Poslechněte si tento článek

Sedmadvacetiletá žena vděčí za záchranu života chatbotovi ChatGPT. Ten jí na základě zvláštních příznaků svědění a pocení kůže napsal, že má rakovinu krve. A to i přesto, že lékaři vyhodnotili její zdravotní stav jako v pořádku. Žena nejprve diagnózu ignorovala a přisuzovala ji úzkosti ze smrti svého otce. Bolest na hrudi ji ale přiměla k další návštěvě lékaře. Díky tomu si potvrdila, že se opravdu jedná o typ rakoviny krve – Hodgkinův lymfom.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Loga OpenAI a ChatGPT

Článek

Marly Garnreiterová si původně myslela, že její noční pocení a svědění kůže jsou příznakem úzkosti a smutku po smrti jejího otce. Ten zemřel v pouhých 58 letech na rakovinu tlustého střeva v lednu 2024, píše web People.

Když navštívila svého lékaře, všechny testy byly v pořádku. Žena se proto rozhodla, že své příznaky vloží do chatbota ChatGPT s umělou inteligencí. „Řekl mi, že mám rakovinu krve,“ vysvětlila Garnreiterová.

„Moji přátelé ale byli skeptičtí, když jsem jim to sdělila. Řekli mi, že bych se o takovýchto věcech měla radit jen se skutečnými lékaři,“ dodala.

Po několika měsících se Garnreiterová k lékaři vrátila. Začala totiž cítit bolest na hrudi a tušila, že něco není v pořádku. „Bolelo mě neustále na hrudi a byla jsem každý den velmi unavená,“ řekla.

Snímky ukázaly velký útvar na levé plíci a testy prokázaly, že má Hodgkinův lymfom – typ rakoviny krve začínající v bílých krvinkách. ChatGPT, který ji tuto nemoc diagnostikoval o rok dříve, měl tedy pravdu.

„Měla jsem pocit, že je všechno nespravedlivé. Nechtěla jsem, aby si tím moje rodina prošla ještě jednou,“ vysvětlila žena. „Někdy máme tendenci ztrácet spojení se svým vnitřním já. Je opravdu důležité naslouchat svému tělu,“ dodala.

Hodgkinův lymfom je podle Clevelandské kliniky léčitelný, přičemž nejnižší míra přežití je 81 % po pěti letech. Mezi příznaky patří svědění kůže a noční pocení, stejně jako bolesti břicha, horečka a únava.

Chatbot pomohl ženě diagnostikovat Hashimotovu chorobu

K dalším lidem, u nichž byla díky ChatGPT včas odhalena rakovina, patří i matka dvou dětí – čtyřicetiletá Lauren Bannonová. Tu umělá inteligence upozornila na stav vedoucí k rakovině, když ho lékaři přehlédli.

Žena si poprvé v únoru 2024 všimla, že má ráno a večer potíže s ohýbáním prstů. Po čtyřech měsících jí lékaři sdělili, že má revmatoidní artritidu, přestože testy na toto onemocnění byly negativní, píše web NY Post.

Bannonová, která vlastní marketingovou společnost, pak začala pociťovat nesnesitelné bolesti žaludku a za pouhý měsíc zhubla čtrnáct kilogramů. To ale lékaři přičítali refluxu.

V zoufalé snaze zjistit příčinu svých příznaků se žena obrátila na ChatGPT. Ten jí sdělil, že může mít Hashimotovu chorobu – autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém omylem napadá štítnou žlázu. Právě to způsobuje její zánět, a nakonec nedostatečnou činnost.

Navzdory výhradám svého lékaře Bannonová trvala na tom, že se v září 2024 nechá na toto onemocnění vyšetřit. A byla šokována, že měl ChatGPT pravdu, přestože v rodině neměla žádnou anamnézu.

To přimělo lékaře k provedení ultrazvukového vyšetření štítné žlázy pacientky. Na krku se jí objevily dvě malé bulky, které byly v říjnu 2024 potvrzeny jako rakovina.

„Byla jsem z lékařů zklamaná. Skoro to vypadalo, jako by se vám snažili dát léky na cokoli, jen aby se vás zbavili. Potřebovala jsem zjistit, co se se mnou děje,“ řekla Bannonová.

V lednu 2025 podstoupila Bannonová operaci, při níž jí byla odstraněna štítná žláza a dvě lymfatické uzliny z krku. Nyní bude celoživotně sledována, aby se rakovina nevrátila.

Umělá inteligence může zachránit život

Vzhledem k tomu, že u ní chyběly typické příznaky Hashimotovy choroby, se Bannonová domnívá, že by její onemocnění – a následná diagnóza rakoviny – bez pomoci ChatGPT zůstaly neodhaleny.

„Neměla jsem typické příznaky Hashimotovy choroby. Nebyla jsem unavená ani jsem se necítila vyčerpaná. Kdybych se nepodívala na ChatGPT, brala bych jen léky na revmatoidní artritidu a rakovina by se mi z krku rozšířila všude jinam,“ řekla žena.

„Zachránilo mi to život. Bez ChatGPT bych to nikdy neobjevila. Všechny mé testy byly perfektní. Určitě to lidem doporučuji, ale měli by jednat opatrně,“ dodala.

Podle certifikovaného lékaře pohotovostní medicíny a řečníka o umělé inteligenci z texaského Dallasu Harveyho Castra je role nástrojů umělé inteligence při zvyšování povědomí a podněcování k rychlejšímu jednání důležitá, stejně jako opatrnost.

„Umělá inteligence nenahradí lidské lékařské znalosti. Tyto nástroje mohou pomáhat, upozorňovat, a dokonce uklidňovat, ale nemohou diagnostikovat, vyšetřovat nebo léčit,“ vysvětlil doktor.

„Když se umělá inteligence používá zodpovědně, může zlepšit výsledky zdravotní péče. Na druhou stranu, když se používá izolovaně, může být nebezpečná. Musíme upřednostnit bezpečnost pacientů a udržet licencované zdravotnické pracovníky v centru péče,“ dodal.

Výběr článků

Načítám