Hlavní obsah

A zase se budou měnit televizory. Nové digitální vysílání bude spuštěno už na podzim

17. 4. 2016, 12:48
Novinky, mif

Když se před lety vypínalo analogové pozemní televizní vysílání, museli lidé vyměnit své televizory za novější, nebo je vybavit speciálními set top boxy. Jinak nemohli digitální pozemní vysílání přijímat. V dohledné době čeká obyvatele Česka další podobná změna – bude se přecházet na tzv. DVB-T2 vysílání. Na něj přitom není celá řada přístrojů připravena. A to platí i o některých modelech, které se aktuálně prodávají v obchodech.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podporou standardu DVB-T2 se chlubí mnoho přístrojů na tuzemském trhu. I když tyto přístroje skutečně obsahují tuner pro příjem druhé generace digitálního pozemního vysílání, neznamená to, že budou fungovat v Česku. Některé modely totiž využívají jiný systém kódování, než který bude dostupný v tuzemsku.

Technický pohled na celou problematiku přiblížil ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka: „Ani kodek H.265/HEVC, s nímž se počítá pro vysílání DVB-T2 v České republice, nemusí být zárukou, že televizor vysílání regulérně rozkóduje. Proto od 1. září spustíme proces certifikace, který by měl vést k označení kompatibilních přijímačů.“

S nákupem televizoru nepospíchat

S nákupem nových televizorů by tak lidé rozhodně neměli pospíchat, dokud nebude potvrzen vysílací standard pro Českou republiku. To je koneckonců i jeden z hlavních důvodů, proč se tuzemští prodejci zdráhají zatím nabízet set top boxy pro DVB-T2.

Přechod na nový standard bude patrně představovat finanční zátěž pro sociálně slabší rodiny a jedince, jak upozornila předsedkyně představenstva společnosti Nielsen Admosphere Tereza Šimečková. Podle ní je v současnosti průměrné stáří televizoru v domácnostech pět a půl roku. „Neznamená to však, že by všechny domácnosti jednou za pět let měnily televize. Bohatší to zvládají i jednou za dva roky, u sociálně slabších vydrží televizor i déle než deset let,“ přiblížila Šimečková.

Nabízí se otázka, k čemu vlastně druhá generace digitálního vysílání bude dobrá? Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Už letos na podzim by měly začít vysílat tři přechodné sítě DVB-T2. Provozovat je budou Česká televize, České Radiokomunikace a Digital Broadcasting.

„Pokud provoz přechodových sítí zahájíme na konci letošního roku, bude nám do konce roku 2017 trvat, než u nich vybudujeme celoplošné pokrytí. Teprve poté začne plnohodnotné souběžné vysílání se stávajícím standardem DVB-T,“ upozornil generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

První generace DVB-T skončí po roce 2021

To jinými slovy znamená, že současné digitální pozemní vysílání bude možné v Česku využívat ještě několik let. Nový i starší standard budou podobně jako v případě analogového vysílání fungovat souběžně. S úplným vypnutím první generace DVB-T se počítá až po roce 2021.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu finalizuje dokument Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, který do konce června předložíme vládě,“ slíbil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tento týden na konferenci Televizní digitalizace 2.0, která se zabývala právě přechodem na nový standard

Experimentální vysílání DVB-T2 bylo v Česku spuštěno už v březnu loňského roku. Spustili ho České Radiokomuniakce. [celá zpráva]

Hlavní výhody DVB-T2

:: Lepší zabezpečení přenosu

:: Vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV

:: Obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb

:: Realističtější barvy a jejich přechody

:: Až 5x podrobnější vizuální informace

Přechod na nový standard se logicky týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Reklama

Výběr článků