Článek
V roce 2025 uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války. Novinky k tomuto významnému výročí představují projekt Rok osvobození. Právě proto v tomto článku vidíte historické rozhraní vytvořené pouze pro tuto rubriku, které je doplněno moderními prvky.
V době, kdy Rusko už třetí rok útočí na Ukrajinu a probíhá celá řada dalších konfliktů, je nutné si neustále připomínat, jak důležitá je svoboda a jaké utrpení s sebou válka přináší.
Hetzer pokračuje v palbě. Stopy na domech ukazují, že vystřelil nejméně šest granátů ráže 75 mm. Zbytek posádky tanku i jejich český průvodce František Souček se ukryli v jednom domě. I tak je zranily střepiny.
Toto během času notně opentlené střetnutí na Klárově, které se odehrálo kolem deváté ráno, je symbolem osvobození Prahy sovětskými vojáky. Gončarenkův tank žádný z hetzerů u Mánesova mostu nezničil. Na dvou, co tam zůstaly, žádné zásahy vidět nejsou. Třetí hetzer, který se pokoušel ujet, zničila palba tanku T-34-85 gardového poručíka Burakova.
Němci však na Sověty nečekali, aby s nimi bojovali. Většina německých vozidel z tzv. skupiny Milovice, která přijela 8. večer na Klárov od Staroměstského náměstí, se pokusila vyjednat průjezd kolem Karlova mostu k Národnímu divadlu. To Němcům není umožněno, je jim sděleno, že pro ústup je vytyčena trasa přes Mánesův most, Kaprovu ulici a Staroměstské náměstí. Tudy také odjeli. Jeden hezter je zachycen na fotografii v Kaprově ulici v šest ráno. Tři nebo čtyři hetzery ale zůstaly na Klárově, kde zřejmě čekaly na doplnění paliva.

Německý tankový stíhač Hetzer Video: Novinky
Střetnutí bylo krátké. Němci vyklizenou budovu Uměleckoprůmyslového muzea obsadil český rotmistr Bohuslav Kornoušek v 9:30. Poslední německé samohybné dělo, zřejmě jeden z hetzerů z Klárova, operovalo na současném Palachově náměstí v 9:45. V 10:10 už dosáhl sovětský průzkumný oddíl kláštera Křižovníků.
Že Gončarenko žádný hetzer nezničil, plyne z toho, že dva opuštěné na Klárově zařadilo velitelství Bartoš do svého stavu. Jediný hetzer zničil Burakov, další podle něj unikl.
Němci na ústupu
Němci se v Praze na žádný boj už nepřipravovali. Německá posádka Prahy a bojové skupiny, které měly město dobýt a otevřít je pro průjezd armádní skupiny Střed generála Ferdinadna Schörnera, kapitulovaly už odpoledne 8. května do rukou České národní rady. Kapitulační protokol podepsal německý generál Rudolf Toussaint kolem 16. hodiny. Německé jednotky začaly Prahu opouštět směrem na Beroun a Plzeň kolem 23. hodiny. Stahování pokračovalo do devíti ráno 9. května, kdy už do Prahy dorazily sovětské tanky.

Prohlédněte si legendární sovětský tank T34, který je ve Vojenském technickém muzeu Lešany.Video: Novinky
Ještě 8. května večer dělostřelecká baterie Waffen SS před ústupem z pankrácké pláně podnikla palebný přepad Karlova. Stahovat se začala kolem půlnoci. Dojem, že se celou noc bojovalo, vyvolaly exploze dělostřeleckých granátů v muničním skladu na Zelené lišce, který Němci zapálili ve 21:20.
Němci se stahovali i z Dejvic. Nynější budovu generálního štábu přišel převzít pplk. Tesař v 18:00. Povstalci první obsazovací skupinu vyslali do budovy ministerstva národní obrany v 19:15, následovaly další skupiny, které obsadily Scharnhorstova kasárna, proviantní sklad, budovy hlavního štábu a Zeměpisného ústavu i Masarykovy koleje
Budovu generálního štábu většina příslušníků wehrmachtu opustila ve 21:30, ale ve 21:45 české stráže vyhnala skupina esesáků doprovázející Karla Hermanna Franka. Ti odjeli asi po půlhodině a českoslovenští vojáci budovu opět obsadili. Generál Toussaint z ní odjel v jednu ráno.
Pražský hrad obsadili povstalci už 8. května večer a ve 23:21 na něm vztyčili československou vlajku.
Už o půlnoci 8. května vydal velitel Vojenského velitelství Velké Prahy generál Karel Kutlvašr rozkaz, kterým doplnil nařízení o německé kapitulaci vysílané rozhlasem. Povstaleckým jednotkám nařídil, aby jako součást spojeneckých sil byly vázány klidem zbraní až do půlnoci 9. května. Zakázal jakékoli útočné akce, povolena byla jen vlastní obrana.
Většina německých jednotek z Prahy i z bojové skupiny Milovice a 4. pluku SS Der Führer se soustředila na Vítězném náměstí a odjížděla směrem na Plzeň, na některé tam ještě narazili sovětští vojáci.
Rychlý postup
První sovětské tanky ze 4. gardové tankové armády generála Dmitrije Leljušenka, které na Prahu zahájily postup přes Krušné hory 6. května, dorazily do hlavního města 9. května před čtvrtou ráno. Postupují rychle, bez nutnosti bojovat. Z Liboce, Veleslavína i z Vokovic se Němci stáhli. Opuštěny jsou i pozice nebezpečných protiletadlových děl ráže 88 mm u Ruzyně. Tam ale dojde kolem páté k přestřelce, když ustupující německá kolona narazí na sovětské tanky. K první větší potyčce s posledními esesáky dochází až v Dejvicích u Nové techniky. Povstalci tam spolu se Sověty likvidují ustupující německou kolonu.
Nebezpečí představují další dvě protiletadlové baterie u vozovny Střešovice a na Letné. První už je opuštěná. U Brusnice se však dostali postupují českoslovenští vojáci do palby od Černínského paláce. Umlčely ji dva tanky. Němci vyslali parlamentáře a všech 414 se jich vzdalo.
Němci byli i v prostoru Kadetky Na Valech, kterou přišla převzít čs. komise 8. května v 19:00. Němečtí vojáci byli na vozech připraveni odejít, jejich velitel Obersturmführer Willy Hubert odmítl kasárna vydat, dokud nebude německé obyvatelstvo z východního břehu Vltavy převezeno na západní. Většina německých vojáků z kadetky odešla po půlnoci, ale zůstal tam zadní voj s jednou baterií a obrněnými vozidly. Ty zničily sovětské tanky jedoucí od Jelení ulice a Prašného mostu. Rozprášeny byly i německé kolony u Bělohorské ulice a v Parléřově.
Večer ještě Rudoarmějci zlikvidovali německého ostřelovače, který střílel z věže chrámu sv. Ludmily.
Projekt Rok osvobození poutavým způsobem přibližuje důležité i některé méně známé aspekty posledního roku války i týdny po jejím konci. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem představí i použité zbraně, nechybějí reportáže ze zahraničí, které doplní články oživené infografikou, dobové materiály, rozhovory nebo podcasty. V některých materiálech dostane prostor také umělá inteligence.