Článek
Kruhovou stavbu zahloubenou do země považovali archeologové původně za studnu. Po úplném vyhloubení našli ale na dně jámy zaražený dřevěný kůl zakončený hrotem. Díky tomu zjistili, že se jedná o vlčí jámu. Podobné pasti už byly historiky a archeology v minulosti popsány, vyskytují se ale velmi vzácně.
„Jedná se o kruhový útvar, hluboký zhruba dva a půl metru, s vnitřní šířkou metr osmdesát. Na dně jsme našli zahrocený dřevěný kůl o délce jeden metr,“ popsal Jan Košťál z obecně prospěšné společnosti Labrys, která archeologický výzkum na dopravní stavbě provádí.
„Na útvar jsme narazili v drobném údolí při vodoteči mezi samotnou obcí a pastvinami, z čehož můžeme předpokládat, že šlo o migrační koridor a že účelem jámy byla ochrana stáda před dravou zvěří,“ dodal Košťál.
Smrtící nástroj jde na zkoumání
V horní části jámy našli archeologové několik střepů keramiky, podle kterých zatím předběžně odhadují, že jáma byla zasypána na přelomu 17. a 18. století. Podle archeologů existují písemné prameny, dokládající, že lidé v této oblasti pasti na vlky opravdu hloubili.
„Víme například, že v roce 1696 na Českokamenicku, tedy nedaleko odtud, spadl do podobné vlčí jámy jistý Heinz Heike, který pak v jámě strávil jeden den a jednu noc, než ho tamní obyvatelé našli a mohli ho vytáhnout,“ uvedl Jan Košťál.
Smrtící nástroj, tedy zahrocený dřevěný kůl, už archeologové z jámy vyjmuli a s pomocí dendrodatování zkusí zjistit, jak je starý. Jáma by ale měla pocházet z období před rokem 1756, kdy byl na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor zastřelen poslední vlk.